Բրյուսելում Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը և Բելգիայի ԱԳ նախարարության գլխավոր տնօրեն Վերոնիկ Պետին քննարկել են երկկողմ ու բազմակողմ համագործակցության զարգացումը, տարածաշրջանային գործընթացները և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, ինչպես նաև COP17 համաժողովի և Երևանի կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի կազմակերպչական աշխատանքները։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են բազմակողմ հարթակներում և միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի և Բելգիայի միջև ձևավորված համագործակցության բարձր մակարդակը: Երկուստեք ընդգծվել է ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ փոխգործակցության հետագա խորացման պատրաստակամությունը:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն անդրադարձել է տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանն ուղղված աշխատանքներին: Այս համատեքստում ներկայացվել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության մանրամասները:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի կողմից հյուընկալվելիք Կենսաբանական բազմազանության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին: ԱԳ նախարարի տեղակալն իր գործընկերոջը ներկայացրել է ՀՀ տեսլականը COP17-ի անցկացման առնչությամբ և նշել, որ Հայաստանը ջանք չի խնայում Համաժողովին բոլոր շահագրգիռ կողմերի ներգրավվածությունն ապահովելու համար:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգին առնչվող հարցերի շուրջ: Քննարկվել են Երևանում անցկացվելիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի կազմակերպման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մանրամասները։
Կենսաբազմազանության մասին ՄԱԿ կոնվենցիայի COP-17 համաժողովն անցկացվելու է Երևանում 2026–ի հոկտեմբերին, իսկ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը՝ մայիսին։

In Brussels, Armenian Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonyan and Véronique Petit, Director General of the Belgian Ministry of Foreign Affairs, discussed bilateral and multilateral cooperation, regional developments, and the implementation of Armenia’s Crossroads of Peace initiative.
They also reviewed preparations for two major events to be hosted in Yerevan: the 17th Conference of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity (COP17), and the European Political Community (EPC) Summit.
Both sides noted with satisfaction the strong level of cooperation between Armenia and Belgium within multilateral platforms and international organizations, reaffirming their shared commitment to deepen collaboration on issues of mutual interest.
Abisoghomonyan presented the Armenian government’s regional vision, focusing on unblocking transport routes in the South Caucasus and outlined the details of the Crossroads of Peace initiative.
He also elaborated on Armenia’s vision for COP17, stressing the country’s efforts to ensure inclusive participation of all stakeholders in the event scheduled for October 2026.
Detailed discussions were held on the organizational aspects of the EPC Summit, set to take place in Yerevan in May 2026.