Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողով է գումարվել։ Տեղեկությունը հայտնել է Մայր աթոռի թանգարանների ու արխիվների տնօրեն Ասողիկ քահանա Կարապետյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Ժողովը կվերջանա, ամեն ինչ կիմանանք»,– ասել է նա` նշելով, որ չգիտի՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման մասնակցած հոգևորականները ներկա են ժողովին, թե ոչ։
Երբ հարց է հնչել՝ ինչ մթնոլորտ է տիրում եկեղեցում, հոգևորականը պատասխանել է. «Խաղաղ, աղոթական»։
Արդեն երկար ժամանակ է, ինչ Հայաստանի իշխանությունը վարում է քննադատական քաղաքականություն եկեղեցու, հատկապես կաթողիկոսի նկատմամբ։ Ներկայումս կալանքի տակ են «Սրբազան պայքար» շարժման ղեկավար Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը, Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը, ինչպես նաև Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ սրբազանը։
Նոյեմբերի 27–ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հանդիպում է ունեցել Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու մի խումբ եպիսկոպոսների հետ։ Մասնավորապես, հանդիպմանը մասնակցել են Տեր Աբրահամ արքեպիսկոպոս Մկրտչյանը, Տեր Առաքել արքեպիսկոպոս Քարամյանը, Տեր Վազգեն արքեպիսկոպոս Միրզախանյանը, Տեր Անուշավան եպիսկոպոս Ժամկոչյանը, Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը, Տեր Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանը, Տեր Առաքել եպիսկոպոս Տիգրանյանը, Տեր Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը։

Как сообщил директор музеев и архивов Св. Эчмиадзина, отец Асохик Карапетян, в Эчмиадзине проходит заседание Верховного духовного совета, передаёт Sputnik Армения.
«Заседание завершится — тогда всё узнаем», — сказал он, добавив, что не знает, присутствуют ли на нём духовные лица, ранее встречавшиеся с премьер-министром Николом Пашиняном.
Отвечая на вопрос о настроениях в церкви, отец Асохик охарактеризовал атмосферу как «спокойную, молитвенную».
Напомним, власти Армении уже длительное время проводят политику критики в адрес церкви, особенно в отношении Католикоса. В настоящее время под арестом находятся участники движения «Священная борьба» — архиепископ Баграт Галстян, архиепископ Ширакской епархии Микаэл Аджапахян и епископ Арагацотнской епархии Мкртич.
27 ноября премьер-министр Никол Пашинян встретился с группой епископов Армянской Апостольской Церкви. Во встрече участвовали архиепископ Абраам Мкртчян, архиепископ Аракел Карамян, архиепископ Вазген Мирзаханян, епископ Анушаван Жамкочян, епископ Вртанес Абраамян, архиепископ Навасард Кчоян, епископ Аракел Тигранян и епископ Геворг Сароян.