Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողով է գումարվել։ Տեղեկությունը հայտնել է Մայր աթոռի թանգարանների ու արխիվների տնօրեն Ասողիկ քահանա Կարապետյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Ժողովը կվերջանա, ամեն ինչ կիմանանք»,– ասել է նա` նշելով, որ չգիտի՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման մասնակցած հոգևորականները ներկա են ժողովին, թե ոչ։
Երբ հարց է հնչել՝ ինչ մթնոլորտ է տիրում եկեղեցում, հոգևորականը պատասխանել է. «Խաղաղ, աղոթական»։
Արդեն երկար ժամանակ է, ինչ Հայաստանի իշխանությունը վարում է քննադատական քաղաքականություն եկեղեցու, հատկապես կաթողիկոսի նկատմամբ։ Ներկայումս կալանքի տակ են «Սրբազան պայքար» շարժման ղեկավար Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը, Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը, ինչպես նաև Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ սրբազանը։
Նոյեմբերի 27–ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հանդիպում է ունեցել Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու մի խումբ եպիսկոպոսների հետ։ Մասնավորապես, հանդիպմանը մասնակցել են Տեր Աբրահամ արքեպիսկոպոս Մկրտչյանը, Տեր Առաքել արքեպիսկոպոս Քարամյանը, Տեր Վազգեն արքեպիսկոպոս Միրզախանյանը, Տեր Անուշավան եպիսկոպոս Ժամկոչյանը, Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը, Տեր Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանը, Տեր Առաքել եպիսկոպոս Տիգրանյանը, Տեր Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը։

A session of the Supreme Spiritual Council is underway at the Mother See of Holy Etchmiadzin, confirmed Father Asoghik Karapetyan, Director of the Church’s museums and archives, reports Sputnik Armenia.
“The session will end, and we’ll know everything then,” he said, noting that he was unaware whether the clergymen who recently met with Prime Minister Nikol Pashinyan were present at the gathering.
When asked about the atmosphere within the Church, Father Asoghik described it as “peaceful and prayerful.”
The Armenian government has maintained a critical stance toward the Church, especially the Catholicos, for an extended period. Currently, leading clergy involved in the Sacred Struggle movement—Archbishop Bagrat Galstanyan, Archbishop Mikael Ajapahyan of Shirak, and Bishop Mkrtich of Aragatsotn—remain under detention.
On November 27, Prime Minister Nikol Pashinyan met with a group of bishops from the Armenian Apostolic Church. The meeting included Archbishop Abraham Mkrtchyan, Archbishop Arakel Karamyan, Archbishop Vazgen Mirzakhanyan, Bishop Anushavan Jamkochyan, Bishop Vrtanes Abrahamyan, Archbishop Navasard Kchoyan, Bishop Arakel Tigranyan, and Bishop Gevorg Saroyan.