Բրյուսելում աշխատանքային այցով գտնվող արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը և Եվրոպական միության արտաքին գործողությունների ծառայության գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Օլոֆ Սկուգը քննարկվել են Հայաստան-ԵՄ ոլորտային համագործակցության, այդ թվում՝ պաշտպանության և անվտանգության, ինչպես նաև հիբրիդային սպառնալիքներին առնչվող հարցերում փոխգործակցության հեռանկարները։
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են Հայաստան-ԵՄ ձևավորված համակողմանի օրակարգը՝ ընդգծելով խորացող համագործակցության կարևորությունը։
«Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակի:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները` շեշտելով դրանց կարևորությունը տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման համատեքստում:
Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը ներկայացրել է նաև ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը և ընդգծել վերջինիս ներուժի կիրարկման կարևորությունը Հարավային Կովկասում և դրանից անդին փոխկապակցվածության խթանման գործում։

Во время рабочего визита в Брюссель заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян провёл встречу с заместителем политического директора Европейской службы внешнеполитической деятельности Олофом Скугом. Обсуждены перспективы отраслевого сотрудничества Армения–ЕС, включая сферы обороны, безопасности и противодействия гибридным угрозам.
Стороны обсудили комплексную повестку партнёрства Армения–ЕС, подчеркнув важность углубления взаимодействия.
Были затронуты также региональные и международные темы, представляющие взаимный интерес. Абисогомонян представил договорённости, достигнутые 8 августа в Вашингтоне, акцентируя их значение в контексте разблокировки транспортных коммуникаций в регионе.
Он также представил инициативу правительства Армении «Перекрёсток мира» и подчеркнул её важность для укрепления связности как на Южном Кавказе, так и за его пределами.
8 августа в Белом доме состоялась трёхсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева. В её рамках был подписан Совместный документ, отражающий итоги встречи. Тогда же министры иностранных дел Армении и Азербайджана — Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов — в присутствии лидеров стран предварительно подписали соглашение «О мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».