AntiFake լրատվամիջոցի խմբագրության անդամները, ինչպես նաև այդ հարթակում հրապարակվող «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակ Նարեկ Սամսոնյանի կինը՝ Լուսինե Առաքելյանը, բողոքի ակցիա են անցկացրել ԱՄՆ դեսպանատան մոտ:
«Հանրային ճնշումը կարող է աշխատել, ինչը լավագույն կերպով տեսանք Լիդյա Մանթաշյանի դեպքում։ Մենք շարունակելու ենք մեր բողոքի ակցիաները»,-ԱՄՆ դեսպանատան դիմաց լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է AntiFake-ի խմբագիր Աստղիկ Մաթևոսյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա մանրամասնել է, որ այցի նպատակն է՝ ԱՄՆ դեսպանին փոխանցել Նարեկ Սամսոնյանի կնոջ՝ Լուսինե Առաքելյանի ուղերձը, որը վերաբերում է նրա նկատմամբ իրականացվող քաղաքական հետապնդմանը։
«Մի քանի օր առաջ նա ուղերձ է հղել ԱՄՆ դեսպանին, բայց որևէ արձագանք չկա։ Մեր խնդիրն է՝ այն առձեռն փոխանցել դեսպանին, որպեսզի վաղը, մյուս օրը չկարողանան ասել, որ տեղեկացված չեն եղել»,-ասել է Մաթևոսյանը։
Բացի ուղերձից, AntiFake-ի խմբագրակազմը պատրաստել է նամակ, որտեղ ներառված են փաստեր այն մասին, թե ինչպես է սկսվել գործը՝ իրավապահների գործողություններից մինչև խմբագրություն ներխուժելն ու տեխնիկայի առգրավումը։
Նոյեմբերի 13-ի վաղ առավոտյան, ԱԱԾ դիմակավորված ծառայողները ներխուժել են Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի բնակարաններ, իրականացրել խուզարկություններ և նրանց ձերբակալել։ Դատարանը նրանց նկատմամբ ընտրել է երկամսյա կալանք։ Բացի նրանց բնակարաններից, խուզարկություն է իրականացվել նաև «Անտիֆեյք»-ի խմբագրությունում, որտեղից առգրավվել է ամբողջ տեխնիկան, իսկ երկու լրագրողներ նույնպես բերման են ենթարկվել։ Իրավապաշտպաններ և փաստաբաններ պնդում են, որ այս ամենի նպատակն է լռեցնել իշխանության քննադատողներին և ԶԼՄ-ներին։

Members of the AntiFake media outlet, along with Lusine Arakelyan, the wife of Imnemnimi podcast co-host Narek Samsonyan, held a protest outside the U.S. Embassy in Yerevan.
“The best example of the power of public pressure was the case of Lidia Mantashyan. We will continue our protests,” AntiFake editor Astghik Matevosyan told reporters at the protest, as reported by Panorama.am .
She explained that their goal was to deliver a message from Arakelyan to the U.S. ambassador, regarding what they describe as political persecution against her husband.
“A few days ago, she sent a letter to the U.S. ambassador, but there’s been no response. Our aim is to hand it over in person so they can’t later claim they weren’t informed,” Matevosyan said.
In addition to Arakelyan’s letter, the AntiFake team prepared a statement outlining the circumstances of the case, including actions by law enforcement, the raid on the editorial office, and the seizure of equipment.
On the morning of November 13, masked officers from the National Security Service raided the homes of Narek Samsonyan and Vazgen Saghatelyan, conducted searches, and arrested them. A court placed both under a two-month pretrial detention. Their homes and the AntiFake office were searched, with all technical equipment confiscated. Two other journalists were also detained. Human rights defenders and lawyers argue that the actions aim to silence media outlets and critics of the government.