Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում հրատապ կարգով քննարկվել և ընդունվել է ԵՄ առաքելություններին ՀՀ-ի մասնակցության համաձայնագիրը:
«Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Եվրոպական միության ճգնաժամային կառավարման գործողություններում Հայաստանի Հանրապետության մասնակցության շրջանակը սահմանելու մասին» համաձայնագիրը վավերացվել է 55 կողմ ձայնով, հայտնում է Panorama.am-ը։
ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը, ներկայացնելով օրինագիծը, ասել է․ «ՀՀ-ի և ԵՄ-ի միջև ընդլայնվող համագործակցության շրջանակներում արդեն իսկ շատ կարևոր տեղ է զբաղեցնում անվտանգային և պաշտպանական ոլորտի համագործակցությունը, և այս համագործակցության շրջանակում է նաև, որ Հայաստանում տեղակայվել է ԵՄ դիտորդական առաքելություն»։
Փոխնախարարը շեշտել է, որ Հայաստանը նպատակ ունի հանդես գալ ոչ միայն որպես անվտանգության սպառող, այլև որպես աջակցող կողմ՝ մասնակցելով եվրոպացի գործընկերների կողմից իրականացվող անվտանգային նախաձեռնություններին։
Նրա պարզաբանմամբ՝ համաձայնագիրը ստորագրվել է 2025 թվականի հունիսի 30-ին, և դրա վավերացմամբ ՀՀ-ն ու ԵՄ-ն կնախանշեն այն ընդհանուր պայմանները, որոնց շրջանակում Հայաստանը կարող է մասնակցել ԵՄ ճգնաժամային կառավարման գործողություններին։
Կոստանյանն ընդգծել է, որ այս պահին ԵՄ-ն ունի 20 գործող առաքելություն, որոնցից մի քանիսը՝ ինչպես Բոսնիա և Հերցեգովինայում, իրականացվում են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի որոշումների հիման վրա, իսկ մյուսները՝ մասնակից պետությունների հրավերով, ինչպես եղել է Հայաստանի դեպքում։
Անդրադառնալով ֆինանսական բաղադրիչին՝ Կոստանյանը նշել է, որ համաձայնագրով սահմանվում է, որ մասնակից պետություններն իրենք են կրում իրենց ներկայացուցիչների մասնակցության հետ կապված ծախսերը։
«ԵՄ-ն թե՛ քաղաքացիական, թե՛ ռազմական առաքելությունների պարագայում ունի համապատասխան գործիքակազմ, որով հնարավորություն ունի աջակցելու մասնակցող պետություններին: Այստեղ տարբեր հաշվարկային մեխանիզմներ կան, այդ թվում՝ պետությունների ՀՆԱ-ի հետ կապված»,-հայտնել է Կոստանյանը:
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանը դեռևս չի բյուջետավորել մասնակցության հետ կապված ծախսերը, քանի որ ներկայումս ձևավորվում է օրենսդրական հիմքը, և առաքելություններին միանալու վերաբերյալ որևէ կոնկրետ որոշում առայժմ չկա։ Անհրաժեշտության դեպքում ծախսերը հնարավոր կլինի հոգալ պետական պահուստային ֆոնդից։
Ըստ Կոստանյանի՝ համաձայնագրի տրամաբանությամբ ԵՄ-ն յուրաքանչյուր առաքելության համար ուղղում է հրավեր, և Հայաստանը որոշում է կայացնում՝ արդյոք մասնակցել տվյալ առաքելությանը, թե ոչ։

На внеочередном заседании Национального собрания в срочном порядке было рассмотрено и одобрено соглашение об участии Армении в миссиях Европейского союза.
Соглашение «Об определении рамок участия Республики Армения в действиях Европейского союза по управлению кризисами» было ратифицировано 55 голосами «за», сообщает «Panorama.am ».
Заместитель министра иностранных дел Ваган Костанян, представляя законопроект, отметил, что сотрудничество в сфере безопасности и обороны занимает важное место в отношениях Армении и ЕС. Он подчеркнул, что именно в этом контексте в Армении была размещена наблюдательная миссия ЕС.
Костанян заявил, что Армения стремится быть не только потребителем безопасности, но и стороной, вносящей вклад в инициативы ЕС в этой сфере.
Соглашение подписано 30 июня 2025 года, и его ратификация определяет общие условия, в рамках которых Армения может участвовать в действиях ЕС по управлению кризисами.
На данный момент ЕС реализует 20 миссий. Некоторые из них, как, например, в Боснии и Герцеговине, основаны на решениях Совета Безопасности ООН. Другие — по приглашению государств, как это произошло в случае с Арменией.
Что касается финансового аспекта, Костанян уточнил, что каждое государство-участник покрывает расходы на своих представителей. Однако ЕС обладает соответствующими механизмами для оказания финансовой поддержки участникам как в гражданских, так и в военных миссиях. В частности, применяются схемы с учётом ВВП стран.
Он также сообщил, что Армения пока не заложила в бюджет расходы на участие, так как сейчас формируется законодательная база, и конкретных решений о присоединении к какой-либо миссии ещё нет. При необходимости затраты могут быть покрыты из государственного резервного фонда.
Согласно логике соглашения, ЕС направляет приглашение на участие в каждой конкретной миссии, а Армения принимает решение — присоединяться или нет.