Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանում կարող է ավելի լավ ընդդիմություն լինել, եթե Հայաստանի նախկին նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը չմասնակցեն առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին։
«Շատ հետաքրքիր քարոզարշավ և պայքար կլինի, եթե նախկին չընտրված նախագահները, իսկ Սերժ Սարգսյանն ու Ռոբերտ Քոչարյանը երբևիցե ՀՀ նախագահ չեն կարող համարվել ինձ համար, քանի որ ընտրությունների արդյունքները որևիցե մեկի մոտ հավատ չեն ներշնչել, չմասնակցեն։ Միգուցե, այդ դեպքում շատ ավելի լավ ընդդիմություն ունենանք Հայաստանում, քան հիմա ունենք: Բայց իրենք դա չեն անի, որովհետև իրենք մոնոպոլ դիրքերում նախկին չինովնիկների, բիզնեսների և «բդեշխների» շնորհիվ փորձելու են ինչ-որ ձևով ներկայություն ունենալ խորհրդարանում»,-ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Սիմոնյանը նման տեսակետ է հայտնել խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում՝ արձագանքելով «Միասնության թևեր» քաղաքական շարժման ղեկավար Արման Թաթոյանի հայտարարությանը։
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ որոշ չափով համամիտ է Թաթոյանի ասածների հետ։
Նա վստահեցրել է, որ Հայաստանում ազատ ընտրություններ են անցկացվում։
Թաթոյանը նշել էր, որ եթե Քոչարյանն ու Սարգսյանը չմասնակցեն ընտրություններին, հնարավոր կլինի հեռացնել իշխանությունից վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։

Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян выразил мнение, что в стране могла бы сформироваться более действенная оппозиция, если бы бывшие президенты Роберт Кочарян и Серж Саргсян не участвовали в будущих парламентских выборах.
«Будет очень интересная предвыборная борьба, если бывшие, не избранные, по сути, президенты — а для меня Серж Саргсян и Роберт Кочарян никогда не были настоящими президентами, так как их выборы не вызывали доверия — не примут участия. Тогда, возможно, мы получим в Армении более качественную оппозицию, чем та, что есть сейчас. Но они не откажутся, потому что будут пытаться удерживать присутствие в парламенте через монопольные связи с бывшими чиновниками, бизнесами и «бдешхами»», — заявил Симонян, сообщает «Арменпресс».
Он высказался по этому поводу в беседе с журналистами в парламенте, комментируя заявление руководителя движения «Крылья единства» Армана Татояна.
Симонян отметил, что отчасти согласен с мнением Татояна.
Также он заверил, что выборы в Армении проходят свободно.
Татоян ранее заявил, что в случае неучастия Кочаряна и Саргсяна в выборах появится реальная возможность отстранить от власти премьер-министра Никола Пашиняна.