Նոյեմբերի 28-ին Ադրբեջանի Գաբալա քաղաքում ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի և ՀՀ միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի 12-րդ հանդիպումը:
Գոհունակությամբ նշվել է, որ հանձնաժողովների 12-րդ հանդիպումը կայանում է կողմերից մեկի տարածքում՝ ադրբեջանական Գաբալա քաղաքում, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ–ն։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը նշել են 2025թ. հունվարի 16-ի 11-րդ հանդիպման արդյունքներով ձեռք բերված պայմանավորվածությունը պետական սահմանի սահմանազատման համալիր աշխատանքները հյուսիսային հատվածից՝ Հայաստանի Հանրապետության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Վրաստանի սահմանների հատման կետից և այնուհետև հարավային ուղղությամբ՝ հյուսիսից հարավ մինչև Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանն Իրանի հետ սկսելու վերաբերյալ:
Կողմերը մանրամասն մտքեր են փոխանակել սահմանազատման միջոցառումների հետ կապված կազմակերպչական և տեխնիկական հարցերի շուրջ:
Քննարկվել են նաև սահմանազատման աշխատանքների իրականացման կարգի վերաբերյալ համապատասխան ուղեցույցների նախագծերը:
Գրիգորյանը և Մուստաֆաևն առանձին մտքեր են փոխանակել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ:
Կողմերը պայմանավորվել են աշխատանքային կարգով համաձայնեցնել հաջորդ հանդիպման անցկացման ամսաթիվը ՀՀ քաղաքներից մեկում:

29 Ноябрь 2025 - 07:27 AMT
28 ноября в азербайджанском городе Габала под председательством вице-премьера Армении Мгера Григоряна и вице-премьера Азербайджана Шахина Мустафаева состоялось двенадцатое заседание комиссии по вопросам делимитации государственной границы и обеспечению пограничной безопасности между Арменией и Азербайджаном, а также Государственной комиссии по делимитации государственной границы между двумя странами.
Как сообщает МИД Армении, с удовлетворением отмечено, что заседание проводится на территории одной из сторон — в Габале.
В ходе встречи стороны подтвердили договорённости, достигнутые на одиннадцатом заседании 16 января 2025 года, о начале комплексных работ по делимитации государственной границы с северного участка — от точки пересечения границ Армении, Азербайджана и Грузии, с последующим продвижением на юг — до участка армяно-азербайджанской границы, прилегающего к Ирану.
Стороны подробно обсудили организационные и технические вопросы, связанные с делимитационными мероприятиями.
Также были рассмотрены проекты соответствующих инструкций по порядку проведения работ по делимитации.
Григорян и Мустафаев отдельно обменялись мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес.
Стороны договорились в рабочем порядке согласовать дату следующей встречи, которая состоится в одном из городов Армении.