Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակում, նոյեմբերի 28-ին, երկու երկրների պատկան մարմինների ներկայացուցիչներն անցկացրել են հանդիպում Ախուրիկ-Աքյաքա պետական սահմանային անցակետում և Գյումրիում, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ–ն։
Անցկացվել է Գյումրի-Կարս երկաթգծի վերականգնման և շահագործմանն ուղղված տեխնիկական քննարկումների երկրորդ փուլը:
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխխոսնակ և հայ-թուրքական երկխոսության շրջանակում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ևս գրել է այդ մասին։
«Անցկացվել է Գյումրի-Կարս երկաթգծի վերականգնմանը և շահագործմանն ուղղված տեխնիկական քննարկումների երկրորդ փուլը»,- գրել է նա։
Նույն օրը՝ նոյեմբերի 28-ին Ադրբեջանի Գաբալա քաղաքում տեղի է ունեցել ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ անցկացված ՀՀ և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման հանձնաժողովի նիստը։

As part of the normalization process between Armenia and Turkey, representatives of the relevant government bodies from both countries met on November 28 at the Akhurik-Akyaka border crossing point and in Gyumri, according to Armenia’s Ministry of Foreign Affairs.
This marked the second round of technical discussions focused on the restoration and potential operation of the Gyumri-Kars railway.
Ruben Rubinyan, Deputy Speaker of the Armenian National Assembly and Armenia’s special envoy for dialogue with Turkey, confirmed the development in a Facebook post.
“The second round of technical discussions on the restoration and operation of the Gyumri-Kars railway has taken place,” Rubinyan wrote.
On the same day, November 28, Armenia’s Deputy Prime Minister Mher Grigoryan and his Azerbaijani counterpart Shahin Mustafayev co-chaired a session of the Armenia-Azerbaijan border delimitation commission in Gabala, Azerbaijan.