Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակում, նոյեմբերի 28-ին, երկու երկրների պատկան մարմինների ներկայացուցիչներն անցկացրել են հանդիպում Ախուրիկ-Աքյաքա պետական սահմանային անցակետում և Գյումրիում, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ–ն։
Անցկացվել է Գյումրի-Կարս երկաթգծի վերականգնման և շահագործմանն ուղղված տեխնիկական քննարկումների երկրորդ փուլը:
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխխոսնակ և հայ-թուրքական երկխոսության շրջանակում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ևս գրել է այդ մասին։
«Անցկացվել է Գյումրի-Կարս երկաթգծի վերականգնմանը և շահագործմանն ուղղված տեխնիկական քննարկումների երկրորդ փուլը»,- գրել է նա։
Նույն օրը՝ նոյեմբերի 28-ին Ադրբեջանի Գաբալա քաղաքում տեղի է ունեցել ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ անցկացված ՀՀ և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման հանձնաժողովի նիստը։

29 Ноябрь 2025 - 07:30 AMT
В рамках процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией 28 ноября представители соответствующих государственных структур двух стран провели встречу на пограничном пункте Ахурик—Акьяка и в городе Гюмри, сообщает Министерство иностранных дел Армении.
Прошел второй раунд технических обсуждений, посвященных восстановлению и возможной эксплуатации железной дороги Гюмри—Карс.
Вице-спикер Национального собрания Армении и специальный представитель по армяно-турецкому диалогу Рубен Рубинян также сообщил об этом на своей странице в Facebook.
«Прошел второй этап технических обсуждений, посвященных восстановлению и эксплуатации железной дороги Гюмри—Карс», — написал он.
В тот же день, 28 ноября, в азербайджанском городе Габала под председательством вице-премьеров Мгера Григоряна и Шахина Мустафаева состоялось заседание комиссии по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном.