Հայաստանի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության արժեքների ցանկը համալրվել է 12-ով, հայտնում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։
Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում ընդգրկված արժեքները հայ ժողովրդի մշակութային ինքնատիպության, պատմական հիշողության և ազգային ինքնության կարևոր արտահայտություններն են։ Դրանց պահպանումը, փոխանցումն ու հանրահռչակումը կարևոր դեր ունեն սերունդների միջև մշակութային շարունակականության ապահովման և միջազգային մշակութային հարթակներում Հայաստանի ճանաչելիության բարձրացման գործում։
Նոր ընդգրկված տարրերն են՝
- «Լուսատուների հետ կապված եղանակի կանխատեսման ժողովրդական գիտելիքներ»
- «Օրորոցային երգերը ՀՀ Շիրակի մարզի համայնքներում»
- «Գաթանախշի պատրաստման և կիրառման ավանդույթը»
- «Խաբ ու խազ (կաթփոխ)»
- «Թմբուկի (դհոլ, գոս՝ մեծ թմբուկ) պատրաստման և կիրառման ավանդույթը»
- «Որսորդներ ու բադեր» գնդակախաղ
- «Թաք ծաղկեցավ» երգ
- «Համայնքային փոխօգնության ձևերը Գավառի թաղման ծեսում»
- «Կանեփով քուֆթայի պատրաստումը և կիրառումը Մարտունի համայնքում»
- «Ձկով տոլմայի պատրաստումը Սևան համայնքում»
- «Չորթնե տոլմայի պատրաստումը Վարդենիսի համայնքներում»
- «Չիլինկի փետ» ավանդական խաղը Ճամբարակ համայնքում:
Գործընթացի իրականացման հիմք է հանդիսանում «Հայաստանի Հանրապետության ոչ նյութական մշակութային արժեքների ցանկերի կազմման չափորոշիչները և ոչ նյութական մշակութային ժառանգության արժեքների ցանկը հասատատելու մասին» ՀՀ կառավարության 2010 թվականի մարտի 11-ի N 310-Ա որոշումը։

Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении сообщило о включении 12 новых элементов в список нематериального культурного наследия страны.
В ведомстве отметили, что внесенные в перечень ценности являются важными проявлениями культурной самобытности, исторической памяти и национальной идентичности армянского народа. Их сохранение, передача и популяризация способствуют укреплению культурной преемственности между поколениями и повышению узнаваемости Армении на международной культурной арене.
В обновленный список вошли:
- Народные знания по прогнозированию погоды, связанные с природными и небесными явлениями
- Колыбельные песни в общинах Ширакской области
- Традиция изготовления и использования узоров для гаты
- «Хаб у хаз» («Катпох»)
- Традиция изготовления и использования барабана (дхол, гос — большой барабан)
- Традиционная игра с мячом «Охотники и утки»
- Народная песня «Так цагкецав»
- Формы общинной взаимопомощи в погребальном обряде Гавара
- Приготовление и использование конопляной кюфты в Мартуни
- Приготовление рыбной толмы в общине Севан
- Приготовление чортне-толмы в общинах Вардениса
- Традиционная игра «Чилинки пет» в общине Чамбарак
В министерстве напомнили, что формирование перечня осуществляется на основании решения правительства Армении от 11 марта 2010 года, устанавливающего критерии составления списков нематериального культурного наследия страны.