23 Մարտ 2012 - 11:34 AMT
ՈւԵՖԱ-ն գրեթե երկու անգամ բարձրացրել է ակումբների փոխհատուցումը, որոնց ֆուտբոլիստները Լեհաստանում և Ոիկրաինայում մասնակցելու են 2012-ի Եվրոպայի առաջնությանը: Ի սկզբանե նախատեսված 55 մլն եվրո գումարը հասել է 100 միլիոնի, հաղորդում է The Daily Telegraph-ը: EURO-2008-ի համար ակումբները ստացել են 43,5 մլն:
Ստամբուլում ՈւԵՖԱ-ի ամենամյա կոնգրեսում ՈւԵՖԱ-ի նախագահ Միշել Պլատինին և Եվրոպական ակումբների ասոցիացիայի ղեկավար Կարլ-Հայնց Ռումենիգեն կազմակերպությունների միջև ստորագրել են նոր պայմանագիր՝ նախատեսված մինչև 2018-ը: Կոնգրեսի գլխավոր արդյունքն այն է դարձել, որ ՈւԵՖԱ-ն համաձայնվել է զգալիորեն ավելացնել վճարումների գումարը:
Եվրոպայի հաջորդ առաջնությունը կայանալու է 2016-ին Ֆրանսիայում: Մասնակիցների քանակը 16-ից հասնեու է 24-ի: Ակումբներին վճարումները կկազմեն 150 մլն եվրո, հաղորդում է Lenta.ru-ն:
Ի տարբերություն ՈւԵՖԱ-ի, Միջազգային ֆուտբոլային ֆեդերացիան առայժմ պատրաստ չէ զիջել ակումբներին:Մարտի սկզբին ՖԻՖԱ գլխավոր քարտուղար Ժերոմ Վալկեն հայտարարել է, որ կազմակերպությունը մտադիր չէ ավելացնել վճարումները 2014-ի աշխարհի առաջնությանը խաղացողների մասնակցության համար:

УЕФА почти вдвое повысил сумму компенсации клубам, футболисты которых примут участие в чемпионате Европы 2012 года в Польше и Украине. Первоначально обозначенная сумма в 55 миллионов евро выросла до 100 миллионов, информирует издание The Daily Telegraph. За Евро-2008 клубы получили 43,5 миллиона.
На ежегодном конгрессе УЕФА в Стамбуле президент УЕФА Мишель Платини и глава Ассоциации европейских клубов Карл-Хайнц Румменигге подписали новый договор между организациями, рассчитанный до 2018 года. Главным итогом конгресса стало то, что УЕФА согласился значительно увеличить сумму выплат.
Следующее первенство континента состоится в 2016 году во Франции. Количество участников будет увеличено с 16 до 24. Сумма выплат клубам составит 150 миллионов евро, сообщает агентство lenta.ru.
В отличие от УЕФА, международная футбольная федерация пока не готова пойти на уступки клубам. В начале марта генеральный секретарь ФИФА Жером Вальке заявил, что организация не намерена увеличивать выплаты за участие игроков в чемпионате мира 2014 года.