Aliose շվեյցարական փոփ խումբն իր Հայաստանյան համերգներում ներկայացնելու է ամբողջովին նոր ծրագիր, որը ներկայացվել է ընդամենը չորս անգամ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց խմբի անդամ Ալիզե Օսվալդը: Նա նաև նշեց, որ Հայաստան է բերվել ազգային «Հոնգ» կոչվող գործիքը, որի վրա առհասարակ շատ քիչ են նվագում:
Խումբը Հայաստանում է Ֆրանկոֆոնիայի սեզոնի շրջանակում, և ելույթ է ունենալու մարտի 23–ին Երևանի Մեցցո ակումբում և Գյումրիի «Տիրամայր Հայաստանի կենտրոն»-ի դահլիճում: Հայաստանից հետո խումբը ելույթ է ունենալու նաև հարևան Վրաստանում:
Համերգի կազմակերպիչն է Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանատունը «ԿԱԶԱ» հիմնադրամի հետ համատեղ:
Համերգը Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի ամսվա շրջանակում (mois de la francophonie) շվեյցարական կողմի ներդրումն է:
Aliose խումբը կազմավորվել է 2007 թ-ին որպես դուետ, առաջին ձայնասկավառակը թողարկել են 2009 թ-ի սկզբին: Առաջին երեք տարիների ընթացքում նրանք 125 համերգ են տվել, որոնցից մեկ երրորդը` արտասահմանում: 2010թ-ին խմբին միացավ երրորդ անդամը` թավջութակահարը (սկզբում Սառա Օսվալդը, այնուհետև Զեֆիրին Ռեյ-Բելլեթը): Aliose-ը որպես տրիո հանդես եկավ մինչև 2011թ-ը, և այդ ընթացքում ձայնագրեց երկրորդ ձայնասկավառակը: Այժմ խումբը բաղկացած է չորս անդամներից: Խումբը մասնակցել և հաղթել է բազմաթիվ փառատոներում և մրցույթներում, և ստացել ոսկե մեդալներ և գրան պրիներ: Խումբը մեկ անգամ պայքարել է «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի շվեյցարական նախընտրական փուլին:

Швейцарская поп-группа Aliose в концерте, который состоится в Ереване, предстанет перед армянской публикой с совершенно новой программой, которая до этого исполнялась всего четыре раза. Об этом рассказала в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net одна из членов группы – певица Ализе Освальд. Она также отметила, что они привезли с собой в Армению национальный швейцарский инструмент под названием “ханг”.
Следует напомнить, что 23 марта группа выступит в ереванском клубе “Меццо” и в Гюмри в зале “Армянского центра богоматери” (ул. Егише Чаренца, 6). Организатор концерта – посольство Швейцарии в Армении совместно с фондом “КАЗА”.
Концерт является вкладом швейцарской стороны в “месячник Франкофонии” (mois de la francophonie), проходящий в Армении.
Группа Aliose основана в 2007 году, как дуэт, первый альбом выпущен в начале 2009 года. В течение первых трех лет группа выступила на 125 концертах, треть которых прошли за рубежом. В 2010 году к участникам группы присоединился виолончелист Джефри Рэй-Беллет. В качестве трио группа Aliose выступила в 2011 году, и в этот же период она выпустила свой второй диск. В настоящее время в группе выступает четыре участника.
Группа Aliose принимала участие и была победителем в многочисленных престижных конкурсах и фестивалях, является обладателем золотых медалей и Гран-при. В 2011 и 2012 гг. Aliose участвовала в отборочных турах Швейцарии на участии в конкурсе песни “Евровидение”.