Աստանայում վերջերս կայացած Silk Way Star միջազգային երգի մրցույթի եզրափակչում Ադրբեջանի ներկայացուցիչ, երգչուհի և «Եվրատեսիլ 2021»-ի մասնակից Սամիրա Էֆենդին Հայաստանի մասնակից Սարո Գևորգյանին 12 միավոր տալուց հետո բուռն քննադատության է արժանացել ադրբեջանական սոցիալական հարթակներում։ Օգտատերերի զգալի մասը խիստ արձագանք է տվել, իսկ մի հատվածը՝ պաշտպանել երգչուհուն, հայտնում է Factor.am-ը։
Սամիրա Էֆենդին ադրբեջանական լրատվամիջոցներին ասել է. «Ես Ադրբեջանի քաղաքացի եմ և չեմ մոռանում իմ պատմությունը։ Բայց մեր ապագան մեր ձեռքերում է։ Ես ձգտում եմ հետևել և աջակցել մեր նախագահի խաղաղության քաղաքականությանը։ Արվեստագետները պետք է փոքրիկ կամուրջներ կառուցեն դեպի խաղաղություն»։
Նա ընդգծել է, որ մրցույթի ընթացքում ինքը հայ մասնակցին գնահատել է միայն նրա պրոֆեսիոնալ ելույթի համար և բազմիցս ցածր միավորներ տվել, ինչը նույնպես օբյեկտիվ է եղել։ Սակայն եզրափակչում իրավիճակն այլ էր. ադրբեջանցի մասնակիցը եզրափակիչի մասնակիցների թվում չէր և, ըստ նրա, կարևոր չէր, թե ով կհաղթեր։
«Եզրափակչում ես բոլորին տվեցի 12 միավոր, հայ մասնակցին՝ նույնպես։ Նա իսկապես լավ ելույթ ունեցավ», – նշել է նա։
Երգչուհու խոսքով՝ իր քայլը պայմանավորված է եղել բարոյական ընտրությամբ ու խաղաղության ձգտումով։
«Երբ ես նրան 12 միավոր տվեցի, նա ձեռքով ցույց տվեց, որ ցանկանում է ինձ գրկել։ Նա մոտեցավ և շնորհակալություն հայտնեց։ Ես անհանգստանում էի, թե ինչ կասի հայրս։ Բայց նա ինքը զանգահարեց ինձ և ասաց՝ «Դու ոչ մի վատ բան չես արել»։ Նրա խոսքերն ինձ ուժ տվեցին։ Անհրաժեշտության դեպքում՝ կարող եմ ներողություն խնդրել մեր նահատակների ընտանիքներից, բայց ես դա արեցի, որպեսզի այլևս պատերազմներ չլինեն»,–ասել է նա։
Բացի այդ, Էֆենդին նշել է, թե նախկինում՝ մասնավորապես «Եվրատեսիլ 2021»-ի ժամանակ, հայկական կողմից ճնշման է ենթարկվել։
«Այն ժամանակ ոչ ոք ինձ չէր պաշտպանում։ Ես մենակ էի պայքարում։ Բայց հիմա ես ուզում եմ դա թողնել անցյալում և նայել խաղաղության և փոխադարձ հարգանքի ապագային», – հավելել է նա։
Ադրբեջանական աղբյուրները հաղորդել են նաև, որ երգչուհին պատրաստվում է դատական քայլերի դիմել՝ ընդդեմ «Ազատ հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Ակիֆ Նագիի, որը սոցիալական ցանցերում խիստ վիրավորական արտահայտություններով է հանդես եկել։
Վերջինս մասնավորապես գրել է. «Սամիրա Էֆենդի անունով ոմն մեկը շարունակում է իր զզվելի գործողություններն ադրբեջանական ժողովրդի անունից։ Հիմա, Ղազախստանում անցկացվող երգի մրցույթում, նա գրկում է մի հայի, ասում՝ մենք ընկերներ ենք և այլն։ Նա երբևէ գրկե՞լ է նահատակված մոր կամ զինվորի, որը ոտքեր, ձեռքեր կամ աչքեր չունի։ Իշխանությունները չպետք է թույլ տան, որ նա ներկայացնի Ադրբեջանը որևէ տեղ։ Յուրաքանչյուր ադրբեջանցի պետք է թքի նրա դեմքին, որտեղ էլ տեսնի նրան։ Նրանք չպետք է խաղան ադրբեջանական ժողովրդի արժանապատվության հետ»։

Azerbaijani singer and Eurovision 2021 representative Samira Efendi has faced intense criticism on Azerbaijani social media after awarding 12 points to Armenian participant Saro Gevorgyan in the final of the international music competition Silk Way Star, recently held in Astana.
According to Factor.am , while some users condemned her move, others voiced support.
In a statement to Azerbaijani media, Efendi said, “I am a citizen of Azerbaijan and do not forget my history. But our future is in our hands. I strive to support our president’s peace policy. Artists must act as small bridges toward peace.”
She emphasized that throughout the competition, she rated the Armenian contestant based solely on performance quality and had previously given him low scores, which she described as objective. However, the final round was different, she noted, as there was no Azerbaijani finalist and, in her view, the winner no longer mattered.
“In the final, I gave everyone 12 points, including the Armenian contestant. He truly gave a great performance,” she said.
Efendi said her choice was guided by moral conviction and a desire for peace. “When I gave him 12 points, he gestured that he wanted to hug me. He came over and thanked me. I was worried about what my father would say. But he called and told me, ‘You didn’t do anything wrong.’ His words gave me strength. If necessary, I can apologize to the families of our martyrs—but I did this because I don’t want any more wars.”
Efendi also revealed that during Eurovision 2021, she had been subjected to pressure from Armenian representatives and had received no support at the time. “Back then, I was alone in that struggle. Now I want to leave it behind and look toward a future of peace and mutual respect.”
Azerbaijani media also report that Efendi plans to take legal action against Akif Nagi, head of the “Free Homeland” party, who made highly offensive comments about her on social media.
Nagi wrote: “Someone named Samira Efendi continues her disgusting acts in the name of the Azerbaijani people. Now, at a music contest in Kazakhstan, she hugs an Armenian and says they’re friends. Has she ever hugged a mother of a martyr or a soldier missing limbs or eyes? The authorities must not allow her to represent Azerbaijan anywhere. Every Azerbaijani should spit in her face if they see her. They must not toy with our national dignity.”
On August 8, a trilateral summit was held at the White House, where Armenian PM Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a joint declaration. In Washington, Armenian and Azerbaijani foreign ministers initialed the “Agreement on Peace and Establishment of Interstate Relations.”