Ապրիլի 2-ին Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի թատրոնում կայանալու է «Վան» նախագիծ» երաժիշտների խմբի հաշվետու համերգը։ Կատարվելու են արևմտահայ ժողովրդական ստեղծագործություններ նորովի մշակմամբ և գործիքավորմամբ («Համշենա շարան», «Մալաթիա» «Անի», Մուշի, Սասունի երգեր ու մեղեդիներ և այլն):
Համերգի սկզբում ներկայացվելու են «Վան նախագիծ» ծրագրի շրջանակում 2011թ. կատարված աշխատանքների արդյունքները, ինչպես նաև 2012թ. նախատեսված միջոցառումները։
«Երկիր» միությունը նախաձեռնել և իրականացնում է «Վան նախագիծ» Հայկական բարձրավանդակի և սևծովյան ավազանի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ուսումնասիրության ծրագիրը 2010 թվականի նոյեմբերից։
Ծրագրի հիմնական նպատակներն են` աջակցել Հայկական բարձրավանդակի և Սևծովյան ավազանի տարածքում ապրող տարբեր էթնիկ խմբերի և Հայաստանի բնակչության միջև միջսահմանային մշակութային կապերի հաստատմանն ու զարգացմանը՝ համատեղ արտահայտվելու և այլն:
«Վան նախագծի» շրջանակներում ձևավորված գիտահետազոտական արշավախումբը 2011թ. հուլիսի 18-ից օգոստոսի 4-ը այցելել և ուսումնասիրություններ է կատարել Համշենի, Դերսիմի, ինչպես նաև Արևմտյան Հայաստանի մի շարք այլ բնակավայրերում: Արշավախմբի անդամ երաժիշտները Նորայր Քարտաշյանի ղեկավարոթյամբ մասնակցել են Արգուվանի և Մնձուրի երաժշտական փառատոններին։ 2011թ. սեպտեմբերի 15-ին «Հրանտ Դինք» հիմնադրամի հրավերով «Վան նախագիծ» երաժիշտների խումբը Ստամբուլում համերգային ծրագրով մասնակցել է «Հրանտ Դինք» ամենամյա միջազգային մրցանակաբաշխության հանդիսությանը:
«Վան նախագիծն» իրականացվում է Ֆրանսիայի Ռոն-Ալպ ռեգիոնի ֆինանսական աջակցությամբ, ինչպես նաև «Անադոլու կուլտուր» հիմնադրամի (Թուրքիա) կազմակերպչական օժանդակությամբ:

Van Project musical band will perform in Yerevan’s Hakob Paronyan Musical Comedy Theatre on April 2.
The concert will feature new arrangement of Western Armenian folk music pieces (Hamshena Sharan, Malatia, Ani, songs and melodies of Mush, Sasun, etc).
At the beginning of the concert, outcomes of activities implemented in the framework of Van Project in 2011, as well as events planned for 2012 will be presented.
Yerkir Union initiated and has been implementing the Van Project since 2010, aiming to study the non-material cultural heritage of Armenian plateau and the Black Sea basin.
Key goal of the Project is the assistance in establishment and development of trans-frontier cultural ties between Armenia’s population and different ethnic groups inhabiting the Armenian plateau and Black Sea basin.
The research group formed within Van Project had a study visit to Hamshen, Dersim, as well as several other settlements of Western Armenia during July 18-August 4, 2011.
The group’s musicians headed by Norayr Kartashyan participated in Arguvan and Mndzour music festivals. By invitation of Hrant Dink Foundation, the musicians participated in the annual international Hrant Dink award ceremony in Istanbul on September 15, 2011 with a concert performance.
Van Project is implemented with financial support of Rhône-Alpes region in eastern France, and organization assistance of Turkey’s Anadolu Kultur Foundation.