Facebook-ի օգտատերերը հնարավորություն կունենան նշելու այն բաները, որոնք նրանց դուր չեն գա: Սակայն այս գործիքը դեռ չի մտնում սոցկայքի ստանդարտ ֆունկցիոնալի մեջ, դրա համար անհրաժեշտ կլինի գործարկել Enemygraph ծրագիրը: Անձնական «թշնամիների ցուցակում» հնարավոր կլինի ներառել, օրինակ, մարդկանց, գրքեր, ֆիլմեր, հաղորդում է «Ռոսսիա 24» հեռուստաալիքը:
Enemygraph կայքի վարկանիշում այժմ առաջատար դիրք են զբաղեցնում Ռիք Սանտորումը` ԱՄՆ նախագահի թեկնածուի հանրապետական հավակնորդ, Ուեստբորոյի Բապտիստական եկեղեցին և Fox News հեռուստաաալիքը:
Ինչպես գրում է Mashable-ը, ծրագիրը մշակել են Դալլասում Տեխասի համալսարանի պրոֆեսոր Դին Թերրին և երկու ուսանողներ:
Ըստ նրա, Enemygraph-ը օգտակար գործիք կդառնա մարքեթոլոգների և հետազոտողների համար, ովքեր երկար ժամանակ տվյալներ էին հավաքում այն մասին, թե ինչն է դուր գալիս սոցկայքերի օգտատերերին: «Չէ՞ որ մարդկանց մասին շատ բան կարելի է իմանալ ըստ նրա` ինչը նրանց դուր չի գալիս և ինչն է անհանգստություն պատճառում»,-հավելել է Թերրին:

27 Март 2012 - 13:08 AMT
У пользователей Facebook появилась возможность отмечать вещи, которые они не любят. Однако такой инструмент пока не входит в стандартный функционал социальной сети – для этого потребуется установить приложение Enemygraph. В персональный "список врагов" можно добавить, например, людей, книги или фильмы, передает телеканал "Россия 24".
В антирейтинге на сайте Enemygraph, составленном на основе данных пользователей, сейчас лидируют Рик Санторум (один из претендентов на выдвижение кандидатом в президенты США от Республиканской партии), Баптистская церковь Уэстборо и телеканал Fox News.
Как пишет Mashable, приложение разработали профессор Дин Терри и два студента из Техасского университета в Далласе. "Навязанная благопристойность культуры – это та вещь, которая меня всегда поражала. Мы хотели дать людям возможность также выразить диссонанс. Мы используем слово 'враг' точном в том же значении, что Facebook использует слово 'друг'", – заявил Терри.
По его словам, Enemygraph станет полезным инструментом для исследователей и маркетологов, которое долго время собирали данные лишь о том, что нравится пользователям соцсетей. "Ведь можно многое узнать о людях по тому, что им не нравится и почему они расстроены", – добавил Терри.