Պոլ Սեզանի «Քարտ խաղացողների» համար ակվարելային ուրվանկարը աճուրդի կհանվի, ասվում է Christie's աճուրդի տան մամլո հաղորդագրության մեջ:
15-20 միլիոն դոլար գնահատվող նկարը Christie's-ի «Իմպրեսիոնիզմի և մոդեռնիզմի արվեստ» աճուրդին կհանվի մայիսի 1-ին:
Այդ ուրվանկարը հրապարակավ չի ներկայացվել 1953 թվականից ի վեր և կորսված էր համարվում: Սակայն Christie's-ի մասնագետները, ովքեր ծանոթ էին ուրվանկարին սև-սպիտակ լուսանկարից, հայտնաբերել են այն մասնավոր տեխասյան հավաքածուի մեջ, որը պատկանում էր Հայնց Ֆ. Էյհենվալդին: Վերջինս մահացել է 2011թ. սեպտեմբերին:
Հինգ կտավներից բաղկացած «Քարտ խաղացողները» շարքի վրա Պոլ Սեզանն աշխատել է 1890-ից 1896 թվականներին: Չորս կտավները պահվում են թանգարաններում (Օրսէ թանգարանում, Մետրոպոլիտեն թանգարանում, Բարնսի Հիմնադրամում և Կուրտո Արվեստի ինստիտուտում), իսկ հինգերորդը 2012թ. փետրվարին վաճառվել է Քաթարի թագավորական դինաստիային:

A rare watercolor study by Paul Cezanne believed lost and last seen in 1953 will be auctioned in New York City where it's expected to fetch up to $20 million, AP reported.
It's being offered May 1 at Christie's.
The work was rediscovered this year in the collection of the late Dr. Heinz Eichenwald, a well-known pediatrics expert from Texas. It's a study for one of the French Post-impressionist's paintings in the series "Card Players," created between 1890 and 1896.
The five-painting series was recently part of a traveling exhibition organized by the Metropolitan Museum of Art and London's Courtauld Gallery.