ՖԻԴԵ-ն ներկայացրել է խոշորագույն շախմատային մրցաշարերի ժամանակացույցը մինչ 2016թ.: Քննելով մասնակիցների ու կազմակերպիչների կարծիքները՝ Շախմատի միջազգային ֆեդերացիան որոշել է Շախմատի աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսի հավակնորդների մրցաշարը հետաձգել մինչև 2013թ. մարտը:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ մրցաշարը կայանալու է Լոնդոնում 2012թ. հոկտեմբերի 23-ից նոյեմբերի 13-ը: Մրցաշարին կմասնակցի նաև համաշխարհային վարկանիշում երկրորդ հորիզոնականը զբաղեցնող Լևոն Արոնյանը:
2014թ. տեղի կունենա աշխարհի առաջնության ևս մեկ մրցաշար, իսկ 2015-ի մրցաշարը չեղյալ է հայտարարվել: Օգոստոսին կամ նոյեմբերին Գրան պրիի փուլերից մեկի փոխարեն կխաղարկվի Աշխարհի գավաթը:

FIDE has postponed the Candidates matches for 2013. After the initial announcement of the Chess Calendar 2012-2014, various protests from organizers have been emerging. According to an official publication released today, March 28, the Candidates tournament will take place in London 2013.
FIDE announces, “Following publication of the draft calendar two weeks ago and after evaluating feedback from players and organizers, FIDE and AGON, FIDE’s partner for organizing the World Chess Championship Cycle, are pleased to announce the revised schedule of events for 2012-2016. In the revised calendar, the next World Chess Candidates Tournament has been moved to March 13 – March 31, 2013. The tournament will take place in London,” chessdom.com reported.