Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցություն է հայտնել Ռդ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ հայտնի ֆուտբոլիստ ու մարզիչ Նիկիտա Սիմոնյանի մահվան կապակցությամբ։
«Հարգելի՛ Վլադիմիր Վլադիմիրի, [որը կսկիծով տեղեկացա լեգենդար ֆուտբոլիստ, վաստակավոր մարզիչ, սպորտի վաստակավոր վարպետ և ԽՍՀՄ քառակի չեմպիոն Նիկիտա Պավելի Սիմոնյանի մահվան մասին։
Լինելով ականավոր ֆուտբոլիստ և մարզիչ՝ նա իր անունը ոսկե տառերով գրեց հայկական և խորհրդային ֆուտբոլի պատմության մեջ։ Նրա ղեկավարությամբ էր, որ Երևանի «Արարատը» 1973 և 1975 թվականներին դարձավ չեմպիոն և ԽՍՀՄ կրկնակի գավաթակիր՝ անմոռանալի հպարտության զգացում պարգևելով բոլոր հայերին։
Իր երկարատև և հագեցած գործունեության համար Նիկիտա Սիմոնյանը նաև արժանացել է Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության պետական պարգևների: Նրա նվաճումները, պրոֆեսիոնալիզմը և նվիրվածությունը ֆուտբոլին ծառայելու են որպես ոգեշնչման աղբյուր բազմաթիվ սերունդների համար։
Խնդրում եմ Ձեզ՝ հայ ժողովրդի և անձամբ իմ անունից ցավակցության և աջակցության խոսքեր փոխանցել Նիկիտա Սիմոնյանի ընտանիքին և մտերիմներին»,- նշված է հեռագրում։
99 տարեկանում կյանքից հեռացած լեգենդար ֆուտբոլիստ և մարզիչ Նիկիտա Սիմոնյանի վերջին հրաժեշտի արարողությունը տեղի կունենա նոյեմբերի 27-ին Մոսկվայի «Սպարտակի» տնային մարզադաշտում՝ «Լուկոյլ Արենայում»։ Այդ մասին հայտնել է Ռուսաստանի ֆուտբոլային միության մամուլի ծառայությունը: Հայտարարվել է նաև, որ այսուհետ ստադիոնի «Ա» տրիբունան կկրի Նիկիտա Սիմոնյանի անունը։

Премьер-министр Никол Пашинян направил соболезнования президенту России Владимиру Путину в связи со смертью прославленного футболиста и тренера Никиты Симоняна.
«Уважаемый Владимир Владимирович,
С глубоким прискорбием узнал о кончине легендарного футболиста, заслуженного тренера, мастера спорта СССР и четырёхкратного чемпиона Советского Союза Никиты Павловича Симоняна.
Будучи выдающимся футболистом и тренером, он вписал своё имя золотыми буквами в историю армянского и советского футбола. Под его руководством ереванский «Арарат» стал чемпионом и двукратным обладателем Кубка СССР в 1973 и 1975 годах, подарив всем армянам незабываемое чувство гордости.
За свои многолетние и насыщенные заслуги он был удостоен государственных наград как Республики Армения, так и Российской Федерации. Его достижения, профессионализм и преданность футболу станут источником вдохновения для многих поколений.
Прошу Вас передать слова соболезнования и поддержки семье и близким Никиты Симоняна от имени армянского народа и лично от меня», — говорится в телеграмме.
Легендарный футболист и тренер Никита Симонян скончался на 100-м году жизни. Прощание с ним состоится 27 ноября на домашнем стадионе московского «Спартака» — «Лукойл Арене». Также объявлено, что трибуна «А» стадиона будет названа в честь Симоняна.