Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի ըմբշամարտի մրցաշարը սպասարկող մրցավարների թվում ՖԻԼԱ-ն (Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիա) հաստատել է միջազգային բարձրագույն կարգի մրցավար, ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության բաժնի պետ Սամվել Հարությունյանին, հաղորդում է Հայաստանի ազգային Օլիմպիական կոմիտեի պաշտոնական կայքը:
Հայ մրցավարը մեծ ճանաչում ունի միջազգային ասպարեզում, քանզի շուրջ 35 տարի մրցավարել է նախկին ԽՍՀՄ, Եվրոպայի և աշխարհի առաջնություններում: Երևանցի 55 – ամյա մասնագետը սպասարկել է նաև 2008 թ. Պեկինում անցկացված օլիմպիական խաղերը:
Մինչ Լոնդոն մեկնելը հայ մրցավարը կաշխատի Բուլղարիայում, Չինաստանում և Ֆինլանդիայում ապրիլ ամսին հաջորդաբար անցկացվելիք ըմբշամարտի օլիմպիական վարկանիշային մրցաշարերում:

29 Март 2012 - 07:58 AMT
Международная федерация борьбы представила список арбитров, которые будут обслуживать поединки на Олимпийских играх. В их число попал и международный арбитр Самвел Арутюнян, передает официальный сайт национального Олимпийского комитета Армении.
Армянский арбитр 35 лет судил чемпионаты мира и Европы, начиная со времен СССР. 55-летний арбитр обслужил и Олимпийские игры в Пекине в 2008 году.
Арутюнян также будет работать на рейтинговых турнирах по борьбе, которые пройдут в Болгарии, Китае и Финляндии.