29 Մարտ 2012 - 10:14 AMT
Առողջության համաշխարհային կազմակերպությունը և «Սոչի 2014» կազմկոմիտեն որոշում են ընդունել արգելել ծխելը 2014-ի Սոչիի Օլիմպիական խաղերի և Պարալիմպիկ խաղերի ժամանակ:
«Խաղեր առանց ծխախոտի» ռազմավարության իրականացման շրջանակներում Ռուսաստանում ԱՀԿ ներկայացուցչության ղեկավար Լուիջի Միգլիորինին Սոչիի Օլիմպիական այգում տեղադրել է «Ծխելուց ազատ քաղաքի» առաջին նշանը, հաղորդում է sport-express.ru-ն:
Սոչիում խաղերի ժամանակ ծխելը կարգելվի բոլոր օլիմպիական և պարալիմպիկ օբյեկտների տարածքում, բացառությամբ հատուկ հատկացված և պիտակավորված գոտիների: Ծխելու համար տեղերն այնպես էլ պատրաստվելու, որպեսզի լիովին բացառեն Օլիմպիադայի չծխող հյուրերի և մասնակիցների անհարմարությունը:
«Սոչի 2014» կազմկոմիտեն մտադիր է Սոչիի Օլիմպիադան դարձրնել հաշվով 12-րդ խաղերը, որոնք ազատ են ծխախոտի ծխից, և ընդհանուր առմամբ ծխելուց զերծ պահել ավելի քան 155 հազար մարզիկների, սպորտային պատվիրակությունների ներկայացուցիչների և կամավորների:

29 Март 2012 - 10:14 AMT
Всемирная организация здравоохранения и Оргкомитет “Сочи-2014” приняли решение о запрете курения на спортивных объектах Сочи во время Олимпийских и Паралимпийских зимних игр 2014 года.
В рамках реализации стратегии “Игры без табака”, осуществляемой оргкомитетом “Сочи-2014” при поддержке Всемирной организации здравоохранения, глава представительства ВОЗ в России Луиджи Миглиорини установил в Олимпийском парке в Сочи первый знак "Город, свободный от курения”, передает sport-express.ru.
Во время игр в Сочи курение будет запрещено на территории всех олимпийских и паралимпийских объектов, за исключением специально отведенных и маркированных зон за их пределами. Места для курения будут оборудованы с таким расчетом, чтобы полностью исключить неудобство для некурящих гостей и участников Олимпиады.
Оргкомитет “Сочи-2014” намерен сделать Олимпиаду в Сочи двенадцатыми по счету играми, свободными от табачного дыма, и в общей сложности ежедневно ограждать от курения более 155 тысяч спортсменов, представителей спортивных делегаций и волонтеров.