Եվրախորհրդարանն ընդունել է բանաձև, որում կոչ է արել Հոկեյի միջազգային ֆեդերացիային (IIHF) Բելառուսին զրկել 2014-ի աշխարհի առաջնությունն անցկացնելու իրավունքից: Եվրախորհրդարանականները նման որոշում ընդունել են Բելառուսում քաղբանտարկյալների առկայության և մարդու իրավունքների ոտնահարումների բազմաթիվ փաստերի պատճառով:
Պատգամավորները, մասնավորապես, կոչ են արդել ԵՄ հոկեյի ազգային ֆեդերացիաներին ճնշում գործադրել IIHF վրա, որպեսզի այս տարվա մայիսին Հելսինկիում կայանալիք կոնգրեսում որոշում ընդունվի առաջնությունը տեղափոխել այլ երկիր, քանի դեռ Բելառուսում չեն ազատվել բոլոր քաղբանտարկյալները, հաղորդում է Lenta.ru-ն:
Անցած շաբաթ ԵՄ խորհուրդը որոշում է ընդունել Բելառուսի նկատմամբ պատժամիջոցների հերթական ընդլայնման մասին: Մի շարք սահմանափակումներ են դրվել խոշոր բելառուսցի գործարարների վրա:

Европарламент принял резолюцию, в которой призвал Международную федерацию хоккея (IIHF) лишить Белоруссию права проведения Чемпионата мира 2014 года. Такое решение парламентарии приняли, исходя из наличия в Белоруссии политических заключенных и многочисленных фактов нарушений прав человека.
Депутаты, в частности, призвали национальные хоккейные федерации стран ЕС оказать давление на IIHF с тем, чтобы на предстоящем в мае этого года конгрессе в Хельсинки было принято решение перенести чемпионат в другую страну, пока не будут освобождены все политические заключенные в Белоруссии, передает lenta.ru.
На прошлой неделе Совет ЕС принял решение об очередном расширении санкций в отношении Белоруссии. В соответствии с этим решением, ограничения были наложены на ряд крупных белорусских бизнесменов, близких к руководству республики. Тогда же появилась информация, что продолжением санкции может быть перенос из Белоруссии хоккейного чемпионата.