ՀՀ կառավարությունը Կոտայքի մարզում կայացած նիստին մարտի 29-ին որոշել է իր ավելի վաղ ընդունած որոշումներից մեկում կատարել փոփոխություններ և լրացումներ, որոնք պայմանավորված են «Տնտեսության կայունացման վարկավորման» ծրագրի հիմնական ուղղություններով սահմանված գումարների ճշգրտմամբ և մարված հիմնական գումարների հաշվին նոր վարկերի ֆինանսավորման մեխանիզմի հստակեցմամբ։
Այս առնչությամբ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հիշեցրել է, որ կառավարությունը նախորդ տարի 14 միլիարդ դրամ է հատկացրել գյուղատնտեսական ոլորտում արտոնյալ տոկոսադրույքով վարկ տրամադրելու համար։ «Այս տարի ևս 7.5 մլրդ դրամ ենք հատկացնում վարկավորման համար, – ասել է Տիգրան Սարգսյանը։
Կոտայքի մարզում ևս ֆերմերները օգտվել են գյուղատնտեսական արտոնյալ վարկերից, ընդ որում, հայտերի 90 տոկոսը բավարարվել է: «Այսինքն` բանկերն ամբողջությամբ բավարարում են այն հայտերը, որոնք ներկայացնում են գյուղացիական տնտեսությունները։ Մերժում է լինում հայտերի չափից շատ ռիսկային լինելու դեպքում»,-ընդգծել է նա։
2011թ արտոնյալ պայմաններով տրամադրվող գյուղատնտեսական վարկերի ծավալը կազմել է 3 մլն դրամ, վարկային տոկոսադրույքը` տարեկան 14 տոկոս`6 ամիս արտոնյալ ժամանակահատվածով: Մարման ժամկետն է 2 տարի` առանց ուշացման համար լրացուցիչ կոմիսիոն տոիգանքների:

29 Март 2012 - 13:47 AMT
Армянские фермеры и в этом году получат льготные кредиты от правительства на общую сумму в 7,5 млрд. драмов
Правительство Армении на выездном заседании в Котайской области страны 29 марта внесло изменения в ранее принятое решение по уточнению механизмов финансирования в рамках программы «Кредитование для стабилизации экономики».
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян напомнил, что правительство в прошлом году предоставило фермерам льготные кредиты на сумму в 14 млрд. драмов. «В этом году мы предоставим дополнительные 7,5 млрд. драмов для кредитования», – сказал он.
В Котайской области Армении фермеры также воспользовались этими льготными сельхозкредитами, причем 90% заявок было удовлетворено. «Это означает, что комбанки полностью удовлетворяют заявки фермеров, отказ поступает лишь в случае высокого риска», – отметил он.
В 2011 году максимальный размер выдаваемых льготных сельхозкредитов составил 3 млн драмов, кредитная ставка – 14% годовых (4-6% составят госсубсидии) с 6-месячным льготным периодом, срок погашения – до 2-х лет без комиссионных и штрафов за досрочное погашение.