FlyOne Armenia ավիաընկերությունը երեք Airbus A320 ինքնաթիռ է գնել սեփականության իրավունքով՝ համագործակցելով Avia Solutions Group ընկերության հետ, հայտնել է ընկերության մամուլի ծառայությունը։
Ներդրման շուկայական արժեքը գերազանցում է 70 միլիոն դոլարը։
Նշվում է, որ այս ձեռքբերումը 2026 թվականի ամառային թռիչքային շրջանում FlyOne Armenia-ին հնարավորություն է տալիս ավելացնելու ինչպես ուղղությունները, այնպես էլ գործող չվերթերի հաճախականությունները։
Գործարքի շրջանակում Հայաստան են այցելել Avia Solutions Group, FL Technics և ABL Corporation ընկերությունների հիմնադիրները։ Նրանք հանդիպել են FlyOne Armenia–ի ղեկավարների և հիմնադիրների հետ՝ քննարկելով համատեղ ծրագրերը և համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։
SIL Capital ընկերության հիմնադիր և FlyOne Armenia-ի բաժնետեր Էդուարդ Սուքիասյանը կարևորել է այս գործարքը՝ այն որակելով ռազմավարական ինչպես ավիաընկերության, այնպես էլ երկրի ավիացիոն ոլորտի համար։
Avia Solutions Group–ի հիմնադիր Գեդիմինաս Ժեմելիսը վստահություն է հայտնել, որ համագործակցությունը կունենա շարունակական և ամուր բնույթ։ ABL Corporation-ի հիմնադիր Ալի Բեն Լմադանին իր հերթին նշել է, որ ընկերությունն ունի 124 օդանավ, որոնք տրամադրվում են վարձակալությամբ, և շեշտել, որ մեծ ակնկալիքներով սպասում են համագործակցությանը FlyOne Armenia-ի հետ։
FlyOne Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը հայտնել է, որ այս համալրումով ընկերության սեփական ինքնաթիռների թիվը հասել է ութի։
FL Technics միջազգային ընկերության գործադիր տնօրեն Արիֆ Ալամերին ասել է․ «FlyOne Armenia-ն այն ավիաընկերություններից է, որի հետ համագործակցության երկարամյա փորձ ունենք։ Այժմ քննարկում ենք Հայաստանում ներկայություն ունենալու հնարավորությունը՝ տեխնիկական սպասարկման բազմաթիվ ուղղություններ ներառելով»։

FlyOne Armenia has acquired three Airbus A320 aircraft through full ownership in partnership with Avia Solutions Group, the airline’s press service announced.
The market value of the investment exceeds $70 million.
The acquisition positions the airline to increase both its destinations and the frequency of existing flights during the 2026 summer season.
As part of the deal, the founders of Avia Solutions Group, FL Technics, and ABL Corporation visited Armenia and met with FlyOne Armenia’s leadership to discuss joint projects and the potential for expanding cooperation.
Eduard Sukiasyan, founder of SIL Capital and shareholder of FlyOne Armenia, described the acquisition as a strategic step for both the airline and Armenia’s aviation sector.
Gediminas Ziemelis, founder of Avia Solutions Group, expressed confidence in a long-term partnership. ABL Corporation founder Ali Ben Lmadani noted his company owns 124 aircraft available for lease and emphasized their high expectations for the collaboration with FlyOne Armenia.
FlyOne Armenia CEO Aram Khachatryan stated that with this expansion, the airline’s owned fleet now totals eight aircraft.
Arif Alameri, CEO of international firm FL Technics, said: “We’ve had long-standing cooperation with FlyOne Armenia. We are now exploring the possibility of establishing a presence in Armenia with a wide range of maintenance services.”
Founded in 2021, FlyOne Armenia operates a fleet that includes Airbus A320neo, A320, and A321 models.