ՀՀ կառավարությունը Կոտայքի մարզում տեղի ունեցած նիստի ժամանակ հաստատել է ՏՏ-ոլորտի խթանման ծառայությունների 2012թ. ծրագիրը և դրա միջոցառումների ցանկը։
«Սա այն ոլորտն է, որտեղ մենք ակնհայտ հաջողություն ունենք, – շեշտել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։ – Դա պայմանավորված է նրանով, որ մասնավոր հատվածն ապագա հինգ տարիների ընթացքում պետության առջև դնում է հստակ խնդիր. մենք պարտավոր ենք տարեկան առնվազն 20 տոկոսով ավելացնել համապատասխան տեղերը ԲՈւՀ-ում, որոնք պատրաստում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կադրեր»,-ընդգծել է վարչապետը։
Ըստ վարչապետ Սարգսյանի, տարեկան արտադրանքի և աշխատատեղերի աճը կազմում է 20-30 տոկոս, և այսօր խիստ բարձր է մրցակցությունը այդ կադրերի նկատմամբ։ Դրա արդյունքում աշխատավարձն էլ աճում է շատ բարձր տեմպերով։ Նոր աշխատատեղում ծրագրավորողի աշխատավարձն սկսվում է 500 հազար դրամից։ «Այսպիսի աշխատատեղերն այսօր առկա են, և ոլորտը չի կարողանում իր համար գտնել համապատասխան կադրեր»,-հավելել է նա։
Վարչապետը նշել է, որ կրթության և գիտության նախարարության հետ արդեն մշակվում է ծրագիր, որպեսզի էապես ավելացվեն այդ ոլորտում կադրերի պատրաստման հզորությունները։

Правительство Армении на выездном заседании в Котайской области Армении утвердило программы стимулирования ИТ-сферы на 2012 год, а также список мероприятий ее реализации.
«Это та сфера, где у нас есть успех. Это обусловлено тем, что на ближайшие пять лет частный сектор ставит перед правительством конкретные задачи: мы обязаны ежегодно на 20% увеличивать места в ВУЗах, которые готовят кадры для ИТ-сферы», – отметил премьер.
По словам Тиграна Саркисяна, рост производства и рабочих мест в этой сфере в год составляет порядка 20-30%, в силу чего, высока и конкуренция в отношении этих кадров. В результате растут и зарплаты, на сегодняшний день зарплата программиста начинается от 500 тыс. драмов. «Такие места сейчас есть, поскольку сфера не может найти для себя соответствующие кадры», – добавил он.
Тигран Саркисян сообщил, что совместно с Министерством образования и культуры Армении уже готовится программа для повышения возможностей подготовки кадров для этой сферы.