ՖԻՖԱ-ի գլխավոր քարտուղար Ժերոմ Վալկեն մերժում է իր կազմակերպության հասցեին մշտապես հնչող մեղադրանքները:
«ՖԻՖԱ-ն ֆուտբոլային ոստիկանություն է և երբեմն ընդունում է որոշումներ, որոնք այնքան էլ տարածված չեն: Մյուս կողմից ՖԻՖԱ-ն իր եկամուտի 1/3 ծախսում է ամբողջ աշխարհում ֆուտբոլի զարգացման վրա: Այստեղ նույն կերպ է, ինչ կառավարությունների հարցում. մարդիկ նրանց քննադատում են ամեն ինչի համար և միշտ ավելին սպասում»,- ասել է Վալկեն, հաղորդում է championat.com-ը:
Նրա խոսքով` ՖԻՖԱ-ն շատ բան է անում համաշխարհային ֆուտբոլի համար, բայց ոչ ոք չի ուզում նկատել դա. «Եթե դուք խոսեք ֆուտբոլային դպրոցների ներկայացուցիչների հետ, նրանք ձեզ կասեն, թե ինչպես է ՖԻՖԱ-ն օժանդակում ֆուտբոլին, ինչ ուշադրությամբ է զբաղվում անչափահասների փոխադրմամբ, մեր բժշկական ծրագրերի մասին: Բայց կարծում եմ` դա կարևոր է նրանց համար, ովքեր զբաղվում են ֆուտբոլով, այլ ոչ թե մեդիայի»:

Генеральный секретарь ФИФА Жером Вальке отвергает обвинения, которые постоянно раздаются в адрес его организации.
“ФИФА – это футбольная полиция. Иногда она принимает решения, которые не очень популярны. С другой стороны, 1/3 своего дохода ФИФА тратит на развитие футбола во всем мире. Это так же, как с правительствами: люди их критикуют за все и всегда ожидают большего”,- слова Вальке передает championat.com.
По его словам, ФИФА делает очень много хорошего для всего мирового футбола, но никто не хочет этого замечать: “ Если вы поговорите с представителями футбольных школ, они расскажут вам, как ФИФА поддерживает футбол, как тщательно мы работаем с трансферами несовершеннолетних, о наших медицинских программах. Но, думаю, это важно для тех, кто занимается футболом, а не для медиа”.