30 Մարտ 2012 - 10:40 AMT
Եվրոպայի ֆուտբոլի առաջնության բացման և փակման արարողությունը, որն այս ամռանը տեղի կունենա Լեհաստանում և Ուկրիանայում, կպատրաստի իտալացի բեմադրիչ Մարկո Բալիկը: Նրա «Ֆիլմմաստեր գրուփ» ընկերությունը միջազգային առաջատար է խոշոր տեսարանային իրադարձությունների ռեժիսուրայի մեջ:
EURO- 2012-ի բացման արարողությունը կկայանա հունիսի 8-ին Վարշավայի Ազգային մարզադաշտում՝ տանտերերի և Հունաստանի հավաքականի առաջին հանդիպումից առաջ: Առաջնության փակումը տեղի կունենա Կիևում հուլիսի 1-ին: Ինչպես հաղորդել է «Ֆիլմմաստեր գրուփ» ընկերությունը, հանդիսավոր արարողություններին կմասնակցեն 800 կամավորներ: Պարողների, մարմնամարզիկների, աճպարարների և դերասանների քաստինգն արդեն մեկնարկել է: Հայցորդներին ներկայացվող գլխավոր պահանջն է՝ առույգությունը և միլիոնավոր հանդիսատեսների առջև ելույթ ունենալու պատրաստակամությունը:
Բալիկը զբաղվել է 2006-ին Թուրինում բաց և փակ ձմեռային Օլիմպիական խաղերի արարողությունները կազմակերպելով, մի քանի տարի հանդես է եկել որպես Վենետիկի դիմակահանդեսի գեղարվեստական ղեկավար:
Նրա կողմից կազմակերպված վերջին արարողություններից է Թուրինում «Յուվենտուս» ակումբի մարզադաշտի բացումը:

30 Март 2012 - 10:40 AMT
Церемонии открытия и закрытия чемпионата Европы по футболу, который этим летом пройдет в Польше и на Украине, подготовит итальянский постановщик Марко Балик. Его компания "Фильммастер груп" является международным лидером в режиссуре крупных зрелищных событий.
Церемония открытия европейского футбольного первенства состоится 8 июня на Национальном стадионе в Варшаве перед первой встречей сборной хозяев и командой Греции. Закрытие чемпионата пройдет в Киеве 1 июля. Как сообщила компания "Фильммастер груп", в торжественных церемониях примут участие 800 добровольцев. Кастинг танцовщиков, гимнастов, акробатов и актеров уже открыт. Главное требование к соискателям — энергичность и готовность выступить перед миллионами зрителей.
Балик занимался организацией церемоний открытия и закрытия зимних Олимпийских игр 2006 года в Турине. Кроме того, он участвовал в подготовке концертов "Пинк Флойд", "Юритмикс" и Питера Гэбриэла, а также больших музыкальных фестивалей, несколько лет выступал художественным руководителем Венецианского карнавала.
Одно из последних организованных им зрелищ — инаугурация стадиона футбольного клуба "Ювентус" в Турине. Есть у него опыт и постановки масштабного события на Украине — в 2011 году он руководил постановкой грандиозного праздника на крупнейшем украинском стадионе "Донбасс Арена" по случаю 75-летия донецкого "Шахтера", передает vesti.ru.