Մարտի 30-ին Orange Արմենիա բջջային օպերատորը և MegaFon-ը՝ շարժական կապի ռուսաստանյան ամենամեծ օպերատորներից մեկը, հայտարարեցին ռազմավարական համագործակցության մեկնարկի մասին: Համագործակցության շնորհիվ Orange Արմենիայի բաժանորդները, գտնվելով Ռուսաստանում, կկարողանան օգտվել ռոմինգի աննախադեպ սակագներից:
«Ռոմինգի մուտքային և ելքային զանգերի գինը կսահմանվի 30 դրամ»,-հայտարարել է Orange Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան: Այսպիսով, ըստ նրա, Orange Արմենիայի բաժանորդները, լինելով Ռուսաստանում և միանալով MegaFon ցանցին, կկարողանան զանգել Orange Արմենիայի ու MegaFon-ի բաժանորդներին և զագեր կստանան նրանից 30 դրամ/ րոպե սակագնով: «Գտնում եմ, որ սա հեղափոխություն է հեռահաղորդակցային ոլորտում, երբ նման գներ են առաջարկվում ռոմինգի համար»,-ասել է նա:
Ռոմինգի բացառիկ սակագները կգործեն ապրիլի 1-ից հունիսի 30-ը, իսկ փորձնական նախագծից հետո երկու ընկերությունների միջև որոշում կկայացվի գործընկերությունը շարունակելու մասին:
Ինչպես նշել է Դյութուան, ընկերությունն ակնկալում է, որ նման սակագնային առաջարկով, որի արժեքն իջել է 20 անգամ, կփոխվի նաև մարդկանց մտածելակերպը և ռոմինգից առաջիկայում կօգտվեն հազարավոր բաժանորդներ:
Իր հերթին MegaFon-ի կորպորատիվ հաղորդակցությունների դեպարտամենտի ղեկավար Կարեն Ասոյանը հավելել է, որ «Orange Արմենիաի հաճախորդները կկարողանան Ռուսաստանում իրենց զգալ ինչպես տանը ու ազատ շփվել»: «Այդ քայլի նպատակն է ցույց տալ մարդկանց, որ ռոմինգը կարող է զանգվածային ծառայություն դառնալ»,-ասել է նա:
Orange Արմենիայի ու MegaFon-ի հաճախորդները կունենան նաև այլ առավելություններ՝ այլ մուտքային զանգերի և տեղական օպերատորների բաժանորդներին ուղղված ելքային զանգերի մեկ րոպեն կարժենա 60 դրամ, իսկ դեպի Հայաստանի այլ ցանցերի բաժանորդներին կատարված զանգերը՝ 120 դրամ: Orange Արմենիայի բաժանորդները նաև կունենան բացառիկ սակագին ռոմինգում GPRS-ից օգտվելու համար՝ ընդամենը 90 դրամ/ Մբ:

Today, on March 30, Orange Armenia and one of the three largest Russian operators MegaFon announced the launch of a strategic partnership.
Thanks to this new cooperation, Orange customers will henceforth benefit from unprecedented tariffs when roaming in Russia. In particular, when using the roaming service in MegaFon network, Orange Armenia customers will make and receive calls to and from Orange Armenia and MegaFon customers at only 30 AMD/minute rate.
“Orange is a powerful international player, and we are keen to provide our customers with the best deals not only in Armenia, but also in roaming, especially for those countries they travel the most. Russia is one of the most popular destinations for Armenians, and we are happy today to offer the same tariff as for local calls in Armenia, Together with MegaFon we make a revolution in roaming service,” Orange Armenia CEO Bruno Duthoit said.
These roaming rates are available from April 1 to June 30.
Corporate Communications Manager of MegaFon Karen Asoyan, in turn, added that, “The offer proves that roaming can be a popular service.”
On MegaFon network Orange Armenia customers will have other advantages as well. The minute rate for all other incoming calls and for outgoing calls to other Russian operators will cost AMD 60,while calls to other operators’ customers in Armenia will be charged at 120 AMD/min. Orange Armenia customers will also have an exclusive tariff for GPRS roaming: only 90 AMD/MB, MegaFon press service reported.