Visa-ի և Mastercard-ի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ հետաքննում են պլաստիկ քարտերի տերերի անձնական տվյալների արտահոսքը: Երկու առաջատար ընկերությունները տարածել են հաղորդագրություն, որ հնարավոր արտահոսքը տեղի է ունեցել երրորդ կողմի մեղքով: Խնդիրը կարող է վերաբերվել 10 մլն մարդու:
MasterCard-ի վարկային օպերատորը խնդրի մասին անհապաղ տեղյակ է պահել ԱՄՆ իրավապահ մարմիններին և հաճախորդ-բանկերին: Բացի դրանից, ընկերությունը վարձել է անկախ կազմակերպություն խնդրի հետաքննության համար: MasterCard-ի պաշտոնական հաղորդագրությունում չի խոսվում տուժածների թվի կամ բանկերի մասին, որոնց հաճախորդները կարող են խնդիրների առաջ կանգնել: Վարկային օպերատորը նշել է, որ վարկային քարտերը պատկանում են ֆինանսական կազմակերպություններին, իսկ օպերատորը միայն իրականացնում է փոխանցումներ:
Իր հերթին Visa-ն հիշեցրել է, որ հաճախորդները չեն վճարում գնումների համար, որոնք կատարել են խարդախները: Visa-ի և Mastercard-ի խնդիրները դարձել են տվյալների առաջին խոշոր արտահոսքը 2012-ին: 2011-ին հաճախորդների տվյալների արտահոսքի մասին հաղորդել են Sony-ն, Citigroup-ը և Google-ը, հաղորդում է ՌԲԿ-ն:

Представители Visa и Mastercard заявили, что расследуют утечку личных данных владельцев пластиковых карт. Две ведущие компании распространили сообщение, что возможная утечка произошла по вине третьей стороны. Проблема может затронуть около 10 млн человек.
Кредитный оператор MasterCard немедленно оповестил о проблеме правоохранительные органы США и банки-клиенты. Кроме того, компания наняла независимую организацию – эксперта в защите данных – для расследования утечки. В официальном релизе MasterCard не говорится о возможном количестве пострадавших или о банках, клиенты которых могут столкнуться с проблемами. Кредитный оператор также отметил, что кредитные карты принадлежат финансовым организациям, в то время как сам оператор только осуществляет переводы.
В свою очередь Visa в своем заявлении напомнила, что клиенты не оплачивают покупки, совершенные мошенниками.
Проблемы Visa и Mastercard стали первой масштабной утечкой данных в 2012г. В 2011г. об утечке данных клиентов сообщали Sony, Citigroup и Google, сообщает РБК.