Միջազգային ֆինանսական կառույցները դրական են գնահատում այն պարտավորությունների կատարումը, որոնք Հայաստանը ստանձնել է համագործակցության շրջանակում: Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` ելույթ ունենալով մարտի 31-ին կառավարությունում Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի հերթական նիստում:
Մասնավորապես, նրա խոսքով, ԱՄՀ-ն գնահատել է Հայաստանի ֆինանսական ոլորտը, և փարատվել են ֆինանսական հատվածում առկա ռիսկերի վերաբերյալ մտահոգությունները: «Բավականին դրական եզրակացություններ են տրվել մեր մակրոտնտեսական կայունության, ֆինանսական ոլորտի, բանկային համակարգի և վերահսկողության բնագավառի վերաբերյալ, ինչը մեզ համար կարևոր էր: Այժմ ավելի հանգիստ կարող ենք նայել դեպի ապագան»,- ասել է գործադիրի ղեկավարը:
Վարչապետի խոսքով` Համաշախարհային բանկը ևս դրական է գնահատել Հայաստանի կատարողականը երկկողմ ծրագրերի իրականացման գործում: «Դա նշանակում է, որ Համաշխարհային բանկում առաջացող ավելցուկային ֆինանսական միջոցները կվերաբաշխվեն ի օգուտ մեզ և մենք կստանանք մոտ 150 մլն դոլարի լրացուցիչ ֆինանսավորում, որը կօգնի բարեփոխումների իրականացման գործում»,- ասել է նա:
Դրա հետ մեկտեղ Տիգրան Սարգսյանը գոհունակություն է հայտնել նաև Եվրոպական վերակառուցման և զարգացման, ինչպես նաև Ասիական զարգացման բանկերի հետ համագործակցության արդյունքներից: Մասնավորապես, Ասիական զարգացման բանկի հետ համագործակցությամբ 500 մլն դոլարի շրջանակներում կիրականացվեն «Հյուսիս-Հարավ» ավտոճանապարհի կառուցման աշխատանքները:

31 Март 2012 - 11:51 AMT
Международные финансовые структуры положительно оценивают выполнение тех обязательств, которые Армения взяла на себя в рамках сотрудничества. С таким заявлением премьер-министр РА Тигран Саркисян выступил на заседании Совета попечителей Фонда национальной конкурентоспособности Армении 31 марта в правительстве.
В частности, по его словам, это касается процесса реализации Программы расширенного финансирования (Extended Fund ucility – EFF) и Программы расширенного кредитования (Extended Credit Facility – ECF) с Международным валютным фондом (IMF). Более того, как подчеркнул премьер, IMF дал положительную оценку макроэкономической стабильности, финансовой сфере и банковской системе, а также сфере регулирования. «Теперь мы можем более спокойно смотреть на будущее», – подчеркнул он.
По словам премьера, Всемирный банк также положительно оценил уровень выполняемости двухсторонних программ. «Это означает, что средства ВБ будут пересмотрены излишние финсредства в нашу пользу, и мы получим 150 млн. долларов допфинансирования, которые помогут в реализации реформ», – подчеркнул он.
Одновременно Тигран Саркисян сообщил, что удовлетворение по результатам сотрудничества с Арменией заявили Европейский банк реконструкции и развития, а также Азиатский банк развития, с которым будет реализована программа строительства автомагистрали «Севр-Юг» на 500 млн. долларов.