2012-ի առաջին եռամսյակում Վրաստան արտասահմանցի քաղաքացիների կատարած այցերի քանակը աճել է 39.4 տոկոսով` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատավծի համեմատ` կազմելով 677 278 մարդ, ասվում է Վրաստանի ՆԳՆ կողմից հրապարակված պաշտոնական տվյալներում:
2011թ Վրաստան արտասհմանցի քաղաքացիների կատարած այցերի քանակը կազմել է 2.8 մլն, ինչը 39 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա համեմատ, ըստ նույն տվյալների:
2012թ հունվար-մարտ ամիսներին Վրաստան կատարած այցերի ամենամեծ քանակը կատարվել է Թուրքիայից` 14.7, Ադրբեջանից` 10.7, Հայաստանից` 6.8 և Ռուսաստանից` 2.6 տոկոս:
Փետրվարիր վերջին Վրաստանը հեշտացրել է ՌԴ քաղաքացիների համար միակողմանի մուտքի արտոնագրի ռեժիմը: Վրաստանի ՆԳՆ հայտարարությամբ, հենց այս քայլին հետևց ՌԴ-ից դեպի Վրաստան քաղաքացիների այցելությունների ավելացումը: Ըստ նախարարության տվյալների, եթե 2010-ի մարտին Վրաստանում եղել են ՌԴ 2163 քաղաքացիներ, ապա 2012թ մարտին նրանց քանակը կազմել է 6192:
2012-ի առաջին եռամսյակում կրկնապատկվել են նաև Իրանից այցելությունները`ավելի քան 9000: Վերջինիս քաղաքացիները Վրաստան այցելելու համար ևս մուտքի արտոնագրի կարիք չունեն սկսած նախորդ տարվա հունվարից:
2012-ի հունվար-փետրվար ամիսներին Վրաստան Եվրամիության երկրների քաղաքացիների կատարած այցերի քանակն ավելացել է 15.1 տոկոսով` կազմելով 8343, ապա հաջորդում է Ուկրաինան` 4358, ինչը 11.7 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, հաղորդում է Business Վրաստանը:

В первом квартале 2012 года количество визитов граждан иностранных государств в Грузию выросло на 39,4% по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года и составило 677 278, – говорится в опубликованных Министерством внутренних дел Грузии 2 апреля официальных данных.
В 2011 году количество визитов иностранных граждан в Грузию составило 2,8 млн., что на 39% больше по сравнению с предыдущим годом, по тем же данным.
За январь-март 2012 года самое большое количество визитов было совершено в Грузию из Турции (14,7;), Азербайджана (10,7%), Армении (6,8%) и России (2,6%).
В конце февраля Грузия в одностороннем порядке упразднила визовый режим для граждан Российской Федерации. По заявлению МВД Грузии, именно за этим шагом последовало увеличение визитов в Грузию граждан России в марте. По данным МВД, если в марте 2010 года в Грузии побывали 2 163 граждан РФ, в марте 2012 года их количество уже составило 6 192.
В первом квартале 2012 года также удвоились визиты из Ирана (более 9000), граждане которого также не нуждаются в визах при въезде в Грузию после января прошлого года.
За январь-февраль 2012 года количество визитов в Грузию граждан стран Евросоюза увеличилось на 15,1% по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года и составило 8 343; далее следует Украина – 4 358, что на 11,7% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, сообщает Business Грузия.