Բոյկո Բորիսով. Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև վիզային ռեժիմի դյուրացումը կարող է գործնական կապերիև մշակութային զբոսաշրջության զարգացման խթան հանդիսանալ: «Մենք Եվրոպական միության անդամ երկիր ենք, և այդ համատեքստում պետք է մտածել վիզային ռեժիմի դյուրացման մասին»,-ասել է Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովը ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ տված համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Բուլղարիայի վարչապետը կարևորել է նաև 2 երկրների միջև տրանսպորտային կապի միջոցների զարգացմանը: «Ճիշտ կլիներ մտածել կոմբինացված ավիափոխադրումների մասին լրացուցիչ երկրորդ նշանակման կետի օգտագործմամբ»,-ասել է նա:Ըստ նրա, շահավետ ավիաչվերթ կարող է լինել տրանզիտային Սոֆիայից Երևան և Երևանից Ռուսաստան չվերթը:
Այս առնչությամբ Բոյկոն հայտարարել է, որ Բուլղարիան պատրաստ է նախաձեռնել համապատասխան քայլեր և այս հարցը քննարկել հայ-բուլղարական համատեղ բիզնես-համաժողովի ընթացքում, որը նախատեսվում է անցկացնել Հայաստանի խորհրդարանական ընտրություններից հետո:

Упрощение визового режима между Арменией и Болгарией может послужить толчком для развития деловых связей, а также налаживания культурного туризма. «Мы являемся членом ЕС, и в этом контексте следует подумать об упрощении визового режима», – сказал премьер-министр Болгарии Бойко Борисов на совместной пресс-конференции с премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном.
Премьер Болгарии также придал важность развитию транспортных связей между двумя странами. «Следовало бы подумать о комбинированных авиаперевозках с использованием дополнительного, второго, пункта назначения», – сказал он. По его мнению, очень перспективным может стать транзитный рейс София-Ереван и Ереван-Россия.
В связи с этим Бойко Борисов заявил, что Болгария готова предпринять соответствующие шаги в этом направлении и обсудить данный вопрос в ходе совместного армяно-болгарского бизнес-форума, который предусматривается провести после парламентских выборов в Армении.