Տեսողության խնդիրներ ունեցող մարդիկ կկարողանան տեսնել EURO-2012 խաղերը աուդիո նկարագրող մեկնաբանության շնորհիվ: Հատուկ ուսուցանված մեկնաբանները նկարագրելու և բացատրելու են այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում ֆուտբոլային դաշտում: Յուրաքանչյուր մարզադաշտում կլինեն 30 հատուկ աուդիոսարքեր, որոնց միջոցով տեսողության խնդիրներ ունեցող մարդիկ կկարողանան «տեսնել» ֆուտբոլային խաղերը:
Այս ծրագիրն իրականացվում է ՈւԵՖԱ-ի միջազգային «EURO 2012: Respect Inclusion – Football with No Limits» ծրագրի շրջանակներում: Այն Ուկրաինայում համարվում է նորարարություն, սակայն բազմաթիվ եվրոպական մարզադաշտեր արդեն մի քանի տարի է նման ծառայություններ են մատուցում:
Ուկրաինայում ավելի քան 600 հազար մարդ ունի տեսողական խնդիրներ, նրանց 18 տոկոսնն առհասարակ կույր է: Ընդ որում, ՈւԵՖԱ-ի տվյալներով ավելի քան 2,5 հազար մարդիկ, ովքեր ունեն հատուկ պահանջներ, ներկա կգտնվեն Եվրոպայի ֆուտբոլի առաջնությանը:

Люди с нарушениями зрения смогут увидеть матчи EURO-2012 благодаря аудио-описательному комментарию. Специально обученные комментаторы будут описывать и объяснять все, что происходит на футбольном поле для этих людей. Каждый стадион чемпионата получит 30 специальных аудиогарнитур, с помощью которых незрячие смогут “увидеть” футбольный матч.
Эта услуга, реализуемая в рамках Международного проекта УЕФА “EURO 2012: Respect Inclusion – Football with No Limits”, является новаторской в Украине, однако большинство европейских стадионов уже несколько лет предоставляют аудио-описательные комментарии спортивных событий.
В Украине более 600 тыс. человек имеют значительные недостатки зрения, из них свыше 18% вообще слепы. При этом по информации УЕФА более 2,5 тыс. людей с особыми потребностями посетят матчи чемпионат Европы по футболу в Украине и Польше.