Ամռանը Մոսկվայում և աշնանը Սանկտ Պետերբուրգում տեղի են ունենալու Երևանի օրեր, այդ մասին մամլո ասուլիսում նշեց Երևանի քաղաքապետի մշակութային հարցերով խորհրդական Արամ Սուքիասյանը: Այժմ մշակվում է համապատասխան ծրագիր, մեր մայրաքաղաքը լավագույնս ներկայացնելու համար:
Ինչպես ավելի վաղ նշել ենք, ապրիլի 5-7-ը Երևանում տեղի են ունենալու Մոսկվայի մշակույթի օրեր: Մայրաքաղաքում տեղի են ունենալու բազմաթիվ միջոցառումներ, Մոսկվայից արդեն ժամանել է համապատասխան պատվիրակություն, Մոսկվայի արտաքին կապերի դեպարտամենտի ղեկավար Սերգեյ Չերյոմինի գլխավորությամբ:
Ապրիլի 5-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի է ունենալու օրերի գալա համերգը, որի ընթացքում ելույթ են ունենալու Մոսկվայի Մեծ թատրոնի ներկայացուցիչները, Տուրեցկու անվան երգչախումբը, «Ռուսկայա դուշա» անսամբլը, «Տեստա» պարային համույթը և այլ հայտնի կատարողներ:
Ապրիլի 6-ին «Մեցցո» ակումբում սպասվում է հայ և ռուս ջազ նվագախմբերի համատեղ համերգ, իսկ եզրափակիչ օրը` ապրիլի 7-ին տեղի են ունենալու կլոր սեղաններ, քննարկումներ, ինչպես նաև կամերային համերգ:
Սուքիասյանը նաև նշեց, որ ապրիլի 25-27-ը ընկած ժամանակահատվածում տեղի են ունենալու Սանկտ Պետերբուրգի օրեր, որի ծրագիրը դեռ մշակման փուլում է:

Летом в Москве, а осенью в Санкт-Петербурге будут организованы Дни Еревана. Об этом во время пресс-конференции рассказал советник мэра Еревана по вопросам культуры Арам Сукиасян. В настоящее время разрабатывается соответствующая программа для представления армянской столицы наилучшим образом.
Как было отмечено ранее, С 5 по 7 апреля в Ереване будут организованы Дни культуры Москвы. В столице Армении будет организован ряд мероприятий, из Москвы в Ереван уже прибыла соответствующая делегация во главе с руководителем Департамента внешнеэкономических и международных связей Москвы Сергеем Череминым.
5 апреля в Национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна. В рамках одного концерта выступят представители Большого театра Москвы, Хор Турецкого, ансамбль “Русский базар”, хореографический ансамбль “Теста” и другие известные исполнители.
6 апреля в ереванском клубе “Меццо” ожидается совместный концерт армянских и российских джазовых ансамблей. А 7 апреля будут организованы круглые столы, обсуждения. В рамках дней в Доме Москвы откроется выставка.
Сукиасян также отметил, что в период с 26 по 29 апреля в Ереване также пройдут Дни Санкт-Петербурга.