Հայաստանի կառավարությունը ապրիլի 5-ի նիստում հաստատել է Գյումրիի տեխնոպարկի գործունեության ծրագիրը: Ինչպես հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, կառավարությունն ամեն տարի մտադիր է կրճատել իր մասնակցությունը պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության շրջանակներում, ուստի այս տարի պետբյուջեից ավելի քիչ գումար կհատկացվի նախորդ տարվա համեմատ՝ 163 մլն դրամ:
Ըստ նրա, հատկացված միջոցներով տեխնոպարկում կստեղծվի ՏՏ ոլորտի 5-10 ընկերություն Գյումրիում, շինարարական աշխատանքները կսկսվեն մոտ մեկ ամսից:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կարևորել է այն, որ լաբորատորիաներն արդեն աշխատում են: «Մենք միջոցներ ենք հատկացնում, որպեսզի մասնավոր հատվածը ևս ձեռնամուխ լինի աշխատանքին ու կարողանա իր ծառայություններն առաջարկել նույն տարածքում»,-հավելել է նա:

The Armenian government approved on April 5 the program for Gyumri technopark launch.
According to the Minister of Economy, Tigran Davtyan, the government aims to gradually reduce its participation in cooperation between the state and private sector; therefore the state budget will allocate less funding in 2012 as compared to 2011, namely AMD 163 million.
Davtyan said these resources will be targeted to establishment of 5-10 new IT companies in Gyumri technopark, with construction kicking off in a month.
In this regard, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan highlighted the importance of the fact that laboratories are already functioning today.
“We allocate resources so that the private sector could start working and provide its services on a single territory,” Sargsyan said.