Հայաստանի կառավարությունը ապրիլի 5-ի նիստում հաստատել է Հայաստանի ԱԷԿ շահագործման ժամանակ արձանագրված միջադեպերի քննության կարգը: Միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մարտիրոսյանը նշել է, որ միջադեպերի քննությունը պետք է իրականացվի ՄԱԳԱՏԷ-ի պահանջներին համապատասխան:
Ինչպես նշում են բնապահպանները, ՀԱԷԿ-ում հնարավոր պատահարներն ու տեխնածին վթարների ռիսկերը կարող են շրջակա միջավայրի ռադիոակտիվ վարակման, ԱԷԿ-ի աշխատակիցների և բնակչության ճառագայթման պատճառ դառնալ:
Քննության կարգը պետք է սահմանի հատուկ ստեղծված հանձնաժողովը, որի կազմը հաստատում է ՀԱԷԿ-ը շահագործող կազմակերպությունը:

5 Апрель 2012 - 07:49 AMT
Правительство Армении на заседании 5 апреля утвердило порядок расследования происшествий эксплуатации Армянской АЭС. Председатель Государственного комитета по регулированию ядерной безопасности Ашот Мартиросян отметил, что расследование происшествий должно проводиться в соответствии с требованиями МАГАТЭ.
Как отмечают экологи, возможные происшествия и риски техногенных аварий на ААЭС могут привести к радиоактивному заражению окружающей среды, облучению работников АЭС и населения.
Порядок расследования должна будет устанавливать специально созданная комиссия, состав которой утверждает организация, эксплуатирующая ААЭС.