Ապրիլի 4-ին Հայաստանի ձյուդոյի հավաքականը ավարտել է Ծաղկաձորում ընթացող հավաքը և ապրիլի 10-ին կմեկնի Արմավիր (Ռուսաստան), որտեղ համատեղ հավաք կանցկացնի ռուսական այդ երկրամասի թիմի հետ:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արթուր Գևորգյանն ասել է, որ Ծաղկաձրում նրանք հիմնականում պատրաստվում էին ֆիզիկապես և ֆունկցիոնալ առումով: «Մարզումները նորմալ են անցել, կան թեթև վնասվածքներ ունեցող ձյուդոիստներ, սակայն մինչ Եվրոպայի առաջնությունը դեռ ժամանակ կա, հուսով եմ, նրանք կհասցնեն վերականգնվել»,-ասել է Գևորգյանը:
Ըստ մարզչի, Եվրոպայի առաջնությունը կլինի վերջին փուլը, որտեղ կխաղարկվեն օլիմպիական միավորներ: Հովհաննես Դավթյանն ու Արմեն Նազարյանը ապահովել են իրենց մասնակցությունը Օլիմպիադային և Լոնդոնում կներկայացնեն Հայաստանը:
«Անկախ դրանից առաջնությունում նրանք պայքարելու են մեդալների համար: Մրցաշարը շատ կարևոր է և չեմպիոնությունը կամ նվաճած մեդալը ցանկացած մարզիկի հոգեբաներոն թույլ կտան տրամադրվել Օլիմպիադային»,-ասել է նա:
Չելյաբինսկում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը Հայաստանի հավաքականը կմեկնի ապրիլի 24-ին: Առաջնությանը կմասնակցեն Հովհաննես Դավթյանը (60 կգ ք/կ), Արմեն Նազարյանը (66 կգ ք/կ), Արտեմ Բաղդասարյանը (81 կգ ք/կ), Գայանե Հարությունյանը (48 կգ ք/կ) և Ժաննա Ստանկևիչը (57 կգ ք/կ):

4 апреля сборная Армении по дзюдо завершила сбор в Цахкадзоре и 10 апреля отправится в Армавир (Россия), где проведет совместный сбор с командой из южного региона России.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net помощник главного тренера сборной Армении Артур Геворгян сказал, что в Цахкадзоре они в основном работали над физической и функциональной подготовкой.
“Тренировки прошли нормально, есть дзюдоисты, которые имеют легкие травмы, но до чемпионата Европы есть время, и, надеюсь, что они успеют восстановиться”,- сказал Геворгян.
По словам тренера, чемпионат Европы будет последним этапом, на котором будут разыгрываться Олимпийские очки. Из сборной Армении Ованнес Давтян и Армен Назарян уже имеют необходимые очки, и в Лондоне будут представлять Армению.
“Несмотря на это, на чемпионате они будут бороться ради медалей. Турнир очень важный, и чемпионство или завоеванная медаль любому спортсмену психологически помогут настроиться на Олимпиаду”,- добавил он.
На ЧЕ в Челябинск сборная Армении отправится 24 апреля. На чемпионате выступят Ованнес Давтян (в/к 60), Армен Назарян (в/к 66), Артем Багдасарян (в/к 81), Гаяне Арутюнян (в/к 48) и Жанна Станкевич (в/к 57).