Մայիսին Բեյրութում բացվելու է նկարչուհի Մոկո (Մարիամ) Խաչատրյանի անհատական ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսը բացվելու է մայիսի 3-ին Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունում (AGBU), այնուհետև մայիսի 4-ին` Esquisse Gallery-ում: PanARMENIAN.Net ի թղթակիցը զրուցեց նկարչուհու հետ, ով նշեց, որ Բեյրութում եղել է 2 անգամ, սակայն առաջին անգամ է ցուցահանդեսով ներկայանում բեյրութցի արվեստասեր հանրությանը: Նա երկու տարի առաջ ծանոթացել է ցուցասրահի տիրուհու` Զառա Մազմանյանի հետ, ում հետ 2011 թ-ին առաջացավ Բեյրութում ցուցահանդես բացելու գաղափարը: «Շատ ուրախ եմ, որ հենց Բեյրութում ունենալու եմ անհատական ցուցահանդես: Շփվելով տեղի բնակիչների հետ, և հասկացա, որ նրանք շատ մեծ արվեստասերներ են և արվեստագետին ընկալում են ճիշտ ձևով», ասաց նկարչուհին:
Ցուցահանդեսում ներկայացվելու են, հիմնականում, 2011-2012 թ-ի աշխատանքներ, որոնցից մի քանիսը անցած տարի տեղի ունեցած «Էպիկենտրոն» նախագծից են:
Ցուցահանդեսը շարունակվելու է մինչև մայիսի 19-ը:
Մոկո Խաչատրյանը համարվում է հայ ժամանակակից արվեստի ամենավառ ներկայացուցիչներից մեկը: Նա ունեցել է ցուցահանդեսներ բազմաթիվ երկրներում: Նրա աշխատանքներն ընդգրկված են աշխարհի շատ պատկերասրահներում, ինչպես նաև անհատական հավաքածուներում: Նրա կտավները Էնդի Ուորհոլի և Ժան-Միշել Բասկուա գործերի հետ մեկտեղ կարելի է հանդիպել Նյու Յորքում բնակվող Վիկի Հովհաննիսյանի հավաքածուում:

В мае текущего года в Бейруте откроется персональная выставка армянской художницы Моко (Мариам) Хачатурян.
3 мая выставка откроется в Армянском всеобщем благотворительном союзе (AGBU), а затем 4 мая – в “Esquisse Gallery”.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net художница отметила, что до этого она бывала в Бейруте два раза, однако с выставкой впервые предстанет перед любителями искусства Бейрута.
Два года назад она познакомилась с хозяйкой выставки – Зарой Мазманян, с которой в 2011 году и было решено открыть выставку. “Я очень рада открыть персональную выставку именно в Бейруте. После общения с местными жителями я поняла, что они – большие ценители и знатоки искусства”,- сказала Моко Хачатурян.
На выставке в основном будут представлены работы, созданные в 2011-2012 годах. Выставка продлится до 19 мая.
Моко Хачатурян считается одной из самых ярких представителей современного искусства. Ее работы выставлялись в самых разных известных галереях мира, а также в частных коллекциях.