«Արմենիա Մարիոթթ» հյուրանոցում այսօր ընթանում է ԻՏՁՄ («Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն») 12-րդ համագումարը: Բացման խոսքում միության տնօրեն Կարեն Վարդանյանը նշեց, որ համագումարի հիմնական նպատակն է քննարկել միության անցած տարվա ծրագրերը, լսել առաջարկությունները ու հետադարձ կապ ստանալ ոլորտում առկա խնդիրների և միության գործունեության վերաբերյալ: «Միությունն այսօր շատ արագ տեմպերով ընդլայնվում է, արդեն ունենք 68 անդամ, ըստ այդմ էլ փոխվում են ոլորտի խնդիրներն ու նպատակները: Կարևոր է հասկանալ, թե ինչ ունենք այսօր և ուր ենք գնում»,-ասել է նա:
Համագումարի բացմանը վարչապետի խոսքը փոխանցեց նրա օգնական Հայկ Թութուջյանը. «Շատ եմ կարևորում այս միության գործունեությունը, քանի որ մի կողմից վեր են հանվում ՏՏ կարևոր խնդիրները, մյուս կողմից կառավարությունը ունի գործընկեր, որի հետ այս ոլորտում արդյունավետ համագործակցություն կա»: Վարչապետն իր խոսքում նշել էր նաև, որ կառավարության ուշադրության կենտրոնում է գտնվում ոլորտի մասնագետների կողմից բարձրացված խնդիրների մեծ ցանկը, որոնցից է ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաների բացման մեծ ծրագիրը, տեխնոպարկերի հիմնումը և շատ այլ նախագծեր: «Տեղեկատվության և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների ոլորտը Հայաստանում ամենամեծ հավակնություններ ունեցող ոլորտներից է իր 350 ձեռնարկություններով և 10.000 աշխատակիցներով, մենք ունենք պոտենցիալ դառնալու տարածաշրջանի առաջատարներից մեկը»,-ասվում էր վարչապետի խոսքում:
Միության գործադիր տնօրենն ասաց, որ անցյալ տարվա ընթացքում, տարբեր նախագծերից բացի, անցկացվել են նաև մի շարք արտագնա հանդիպումներ. « 2011 ընթացքում ունեցել ենք 6 արտագնա հանդիպում-քննարկում, որոնց ժամանակ վեր են հանվել էլեկտրոնային կոմերցիայի զարգացմանը խանգարող խնդիրները: Նախատեսում ենք դրանք ներկայացնել կառավարության նիստին և հստակ ժամկետներ սահմանել դրանց լուծման համար »:
«Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը» հիմնվել է 2000թ` որպես Հայաստանում գործող տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ոլորտի ձեռնարկությունների բիզնես ասոցիացիա: ԻՏՁՄ-ն ստեղծվել է ոլորտի ձեռնարկությունների շահերի պաշտպանության, բիզնեսի խթանման նպատակով:

В ереванской гостинице “Armenia Marriott” 6 апреля начался 12-ый съезд СПИТ (Союз предприятий информационных технологий). В речи открытия директор союза Карен Варданян отметил, что основная цель съезда – обсудить программы прошлых лет, существующие в сфере проблемы и дальнейшие планы союза, выслушать предложения и мнения относительно его деятельности в данной сфере.
“Союз в настоящее время ускоренными темпами расширяется, в его составе уже 68 членов, поэтому постоянно меняются цели и задачи сферы. Очень важно понять, что мы имеем на сегодняшний день и куда идем”, – сказал он. Во время открытия съезда приветственную речь премьер-министра РА передал его помощник Айк Тутунджян: “Считаю очень важной деятельность этого союза, поскольку с одной стороны поднимаются важнейшие задачи сферы ИТ, а с другой – у правительства Армении есть партнер, с которым в данной области ведется активное сотрудничество”. Премьер-министр в своей речи также отметил, что огромный список задач, отмеченных специалистами находится под пристальным вниманием правительства. Это программа открытия инженерных лабораторий, создание технопарков и другие проекты. “ Информационные и телекоммуникационные технологии в Армении являются одной из самых амбициозных сфер со своими 350 предприятиями и 10 000 сотрудников, мы можем стать потенциальными лидерами данной сферы в регионе”, – говорится в речи премьер-министра.
Исполнительный директор союза сказал, что в течение прошлого года, наряду с реализацией различных проектов был проведен ряд встреч за рубежом: “В ходе 2011 года мы провели 6 встреч-обсуждений за границей, во время которых были выявлены проблемы, мешающие развитию электронной коммерции. Мы планируем представить их на заседании правительства и установить конкретные сроки для их решения”.
Неправительственная организация Союз Предприятий Информационных технологий, основанная в 2000 году, представляет интересы предприятий в сфере информационных и телекоммуникационных технологий. Учредители Союза – частные компании сферы ИТ Армении.