Ապրիլի 10-28-ը Նորարարական փորձարարական արվեստի կենտրոնում (ՆՓԱԿ) տեղի կունենա 16-րդ արվեստի այլընտրանքային փառատոնը, որը կրելու է «Կրիզիս 2» խորագիրը:
«Այս փառատոնը ՆՓԱԿ-ի կարևորագուն միջոցառումն է: Մեր նպատակն է գտնել նոր տաղանդներ, օգնել, որպեսզի նրանք երևան, և հետագայում մեր կարիքը չունենան», մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց ՆՓԱԿ համահիմնադիր Էդուարդ Պալասանյանը: Նա նշում է նաև, որ ցուցահանդեսը քաղաքական է, բայց ոչ կուսակցական:
Ցուցահանդեսի համադրող Գոռ Ենգոյանը, խոսելով «Կրիզիս 2» նախագծի մասին, ասաց, որ այն փորձել է կապել 1999 թ-ի նոյեմբերին նկարիչ Դավիթ Կարեյանի «Կրիզիս» նախագծի հետ: Ենգոյանի խոսքով, նախագծին մասնակցելու են այն արվեստագետները, ովքեր ակտիվ սոցիալ-քաղաքական գործունեություն են ծավալում, և առնչվում են հասարակական-քաղաքական շարժումների հետ:
Փառատոնի ընթացքում տեղի են ունենալու էքսպերիմենտալ երաժշտական խմբերի ելույթներ, ֆիլմի դիտում, ցուցահանդես և այլն: Փառատոնի շրջանակում ներկայացվելու է 9 նախագիծ:

С 10 по 28 апреля в Центре современного экспериментального искусства (НПАК) в Ереване состоится 16-ый Альтернативный фестиваль искусства, который пройдет под девизом “Кризис 2”.
“Этот фестиваль представляет собой одно из важнейших мероприятий НПАК. Наша цель – выявить таланты, помочь им стать известными, чтобы в дальнейшем они не нуждались в нашей поддержке”,- сказал во время пресс-конференции соучредитель НПАК Эдуард Паласанян. Он отметил, что выставка носит политический, но не партийный характер.
Координатор выставки Гор Енгоян, говоря о проекте “Кризис 2”, заявил, что он попытался связать его с проектом “Кризис” художника Давида Кареяна, который был реализован в ноябре 1999 года.
По словам Енгояна, в проекте также примут участие искусствоведы, занимающиеся активной социально-политической деятельностью и взаимодействующие с общественно-политическими движениями.
В ходе фестиваля будут организованы выступления экспериментальных музыкальных групп, просмотры фильмов, выставки и т.д.