Բոստոնի դատարանը Intel-ի նախկին աշխատողին՝ ինժեներ Բիսվամոհան Պանիին մեղավոր է ճանաչել ընկերության գաղտնիքները գողանալու մեջ:
Ինչպես հաղորդում է Worcom.ru-ն, 2008-ին հեռացումից առաջ նա ներբեռնել է Intel-ի հարյուրավոր տեխնիկական փաստաթղթեր: Դեռևս աշխատելով կորպորացիայում, ինժեները բանակցություններ է վարել AMD –ի հետ, որտեղ պլանավորել է աշխատել:
Դատարանը որոշել է, որ Պանին միայնակ է գործել և Intel-ի մրցակցից ինչ-որ հանձնարարություններ չի ստացել:
ՀԴԲ-ն շուտով նկատել է փաստաթղթերի կորուստը, որոնք վերաբերվել են Intel պրոցեսորների դիզայնին և տեխնոլոգիական բնութագրերին: Պանին չի կարողացել տվյալներին ընթացք տալ և օգտագործել դրանք ի վնաս կորպորացիայի:
Intel-ն իր գաղտնիքները գնահատել է 200-400 մլն դոլար: Դատարանը որոշում է ընդունել, որ օրենքի խախտման յուրաքանչյուր 5 ապացուցված էպիզոդներից մեկի համար հնարավոր է 20 տարվա ազատազրկում: Համապատասխանաբար, Բիսվամոհան Պանիին սպառնում է 100 տարվա ազատազրկում:

7 Апрель 2012 - 12:15 AMT
Суд Бостона признал бывшего сотрудника Intel, инженера Бисвамохана Пани, виновным в краже секретов компании.
Как передает Worcom.ru, в 2008 году, незадолго до увольнения, он получил доступ к сотням технических документов Intel и скачал их. Еще работая в корпорации, инженер вел переговоры с AMD, куда планировал устроиться на работу.
Суд пришел к выводу, что Пани действовал в одиночку и не получал каких-либо инструкций от конкурента Intel.
В то же время, в AMD не были осведомлены о том, что инженер владеет какой-либо секретной информацией. Это не помешало ему устроиться в Advanced Micro Devices, где он проработал несколько месяцев и был уволен, сообщает Bloomberg.
ФБР в скором времени обнаружило пропажу документации, которая касалась дизайна и технологических описаний процессоров Intel. По этой причине Пани не смог дать данным ход и использовать их во вред корпорации.
Intel оценила свои секреты в $200-400 млн. Суд принял решение, что каждый из пяти доказанных эпизодов нарушения закона «тянет» на 20 лет. Соответственно, Бисвамохану Пани грозит тюремное заключение общим сроком 100 лет.
Адвокаты обвиняемого пока не комментируют принятое решение. Окончательный приговор будет озвучен 8 августа 2012 года.