10 Ապրիլ 2012 - 07:00 AMT
ՖԻՖԱ-ի տեսուչները կայցելեն Ռուսաստանի երեք քաղաք, որոնք հավակնում են 2018-ի ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությանը
ՖԻՖԱ-ն ապրիլի 10-12-ը կայցելի Ռուսաստանի երեք հարավային քաղաքներ՝ Կրասնոդար, Սոչի և Դոնի Ռոստով, որոնք հավակնում են 2018-ի ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության խաղերի անցկացման իրավունքին:
Տեսչական այցի նպատակն է գնահատել յուրաքանչյուր քաղաքում աշխարհի առաջնության անցկացման հայեցակարգի որակը, տեղում ծանոթանալ թեկնածու քաղաքների ծրագրերի հետ` աշխարհի առաջնության նախապատրաստության վերաբերյալ: Փորձագիտական հանձնաժողովի հաշվետվության արդյունքները կօգտագործվեն 2018-ի աշխարհի առաջնության քաղաքների վերջնական ցուցակը որոշելիս:
ՖԻՖԱ-ի փորձագետները, որոնց ուղեկցում են աշխարհի առաջնության կազմկոմիտեի ներկայացուցիչներին, ապրիլի 10-ին կայցելեն Կրասնոդար, դիտելու, գնահատելու գոյություն ունեցող և կառուցվող օբյեկտները՝ մարզադաշտերը, մարզահրապարակները, մասնակից-թիմերի բազաները, հյուրանոցները և այլն: Ապրիլի 11-ին հանձնաժողովը կմեկնի Սոչի: Այցի վերջին օրը տեսուչները կժամանեն Դոնի Ռոստով:
ՖԻՖԱ-ի տեսչական շրջագայության հաջորդ մասը Ռուսաստանի հյուսիս-արևմուտքի քաղաքներում է: Քաղաքների ամփոփիչ ցուցակը, որոնք կընդունեն աշխարհի առաջնությունը, կհայտարարվի սեպտեմբերի վերջին:

10 Апрель 2012 - 07:00 AMT
ФИФА с 10 по 12 посетит апреля три южных города России – Краснодар, Сочи и Ростов-на-Дону, претендующих на право проведения матчей чемпионата мира по футболу 2018 года.
Цель инспекционного тура – оценка качества концепции проведения чемпионата мира в каждом городе, а также возможность на месте познакомиться с планами городов-кандидатов по подготовке к первенству планеты.
Результаты отчета экспертной комиссии будут использованы при определении окончательного списка городов чемпионата мира 2018 года.
Эксперты ФИФА, которых будут сопровождать представители оргкомитета ЧМ-2018, 10 апреля посетят Краснодар.
Инспекторам покажут уже существующие и строящиеся объекты: стадионы, тренировочные площадки, базы команд-участниц, гостиницы, фанзону. 11 апреля комиссия проинспектирует Сочи, где для гостей подготовлены три презентации: аэропорта, города и стадиона.
В последний день визита инспекторы посетят Ростов-на-Дону. Гости осмотрят места, где запланировано строительство аэропорта, нового моста через Дон, а также спортивного кластера на левом берегу реки, в который войдет футбольный стадион на 44 тысячи зрителей для проведения чемпионата, ипподром и гребной канал.
Кроме этого, для комиссии организована пешая прогулка по центральным улицам города, а также посещение площади, определенной как место для проведения фестиваля фанатов, передает РИА Новости.
Следующая часть инспекционного тура ФИФА пройдет по городам Северо-Запада России. Итоговый список городов, которые примут чемпионат мира 2018 года, будет объявлен в конце сентября 2012 года.