Հունիսի 20-ին կազդարարվի «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի սկիզբը, այսօր մամլո ասուլիսում ասացին Սփյուռքի նախարարության համահայկական ծրագրերի իրականցման վարչության պետ` Ատոմ Մխիթարյանը և փառատոնի ղեկավար Սամվել Հարոյանը: Փառատոնը տեղի է ունենալու Երևանում, ՀՀ մարզերում և Լեռնային Ղարաբաղում`Սփյուռքի պարախմբերի, անհատ կատարողների, երգչախմբերի մասնակցությամբ:
Բանախոսները նշեցին, որ պետական բյուջեից այս նպատակին հատկացվել է 84 միլիոն դրամ, որով ապահովվելու է Սփյուռքից ժամանած մասնակիցների ճանապարհի և կեցության ծախսերը:
Փառատոնը չի սահմանափակվելու միայն համերգային մասով: Սպասվում են կլոր սեղաններ, էքսկուրսիաներ, վարպետության դասընթացներ և այլն` ընդհանուր մոտ 50 միջոցառում: Փառատոնն ավարտվելու է լրագրողների համաժողովով` հոկտեմբերի 4-7-ը:
Կազմակերպիչները չեն բացառում, որ հետագայում արտերկրի հայկական գաղթավայրերում ևս կազմակերպվեն փոքր փառատոներ: «Իմ Հայաստան» փառատոնն անցկացվելու է 2 տարին մեկ անգամ, պատրաստվում է արդեն փառատոնի հոլովակը, գրվում է հիմնը, պատրաստ է նաև փառատոնի խորհրդանիշն ու կայքը:

20 июня будет объявлено о старте Всеармянского фестиваля “Моя Армения”, об этом рассказали 10 апреля во время пресс-конференции начальник Управления по реализации всеармянских программ при Министерстве диаспоры РА Атом Мхитарян и руководитель фестиваля Самвел Ароян. Фестиваль состоится в Ереване, в областях Армении и НКР, в нем также примут участие отдельные солисты, хореографические и хоровые ансамбли из армянской диаспоры. Они отметили, что для проведения данного мероприятия из госбюджета было выделено 84 миллиона драмов. Фестиваль не будет ограничиваться только концертной программой. Ожидается проведение круглых столов, экскурсии, мастер-классы и др., в общей сложности, до 50 мероприятий. Фестиваль завершится форумом журналистов, который состоится с 4 по 7 октября.
Фестиваль “Моя Армения” будет проводиться раз в два года, уже готовится рекламный ролик фестиваля, будет написан гимн, уже готовы символ и сайт фестиваля.