10 Ապրիլ 2012 - 10:49 AMT
ՖԻՖԱ-ի գործադիր կոմիտեն 2012-ի սեպտեմբերին կհաստատի Ռուսաստանում 2018-ի ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության անցկացման վերջնական սխեման, հայտարարել է ՌԴ սպորտի, զբոսաշրջության և երիտասարդական քաղաքականության նախարար Վիտալի Մուտկոն:
ՖԻՖԱ-ի տեսչական հանձնաժողովն ուղևորություն է սկսել Ռուսաստանի հարավով, նպատակ ունենալով գնահատել քաղաքների պատրաստվածությունը, որոնք հավակնում են 2018-ի ԱԱ-ի խաղերի անցկացմանը: Առաջիկա երեք օրերին հանձնաժողովը կայցելի Կրասնոդար, Սոչի և Դոնի Ռոստով: Ռուսաստանի հայտում ներկայացված են 13 քաղաք և 15 մարզադաշտ: Այդ թվերը նվազելու են:
«Հանձնաժողովը քաղաքները կգնահատի հինգ չափանիշով՝ հայեցակարգ, մարզադաշտի նախագծային լուծումների առկայություն, ժառանգություն, օպտիմալ տնտեսական սխեմա, տարածաշրջանի զարգացում: Մեր հաշվարկներով, շուրջ 1150 ենթակառուցվածքային օբյեկտներ պետք է կառուցել կամ վերակառուցել»,- Մուտկոյի խոսքերը հաղորդում է Ռ-Սպորտը: Մուտկոն հավելել է նաև, որ աշխարհի առաջնության նախապատրասության ծրագիրը Ռուսաստանի կառավարությունը կհաստատի 2013 թվականիկ սկզբին:

Исполком ФИФА в сентябре 2012 года утвердит окончательную схему проведения в России чемпионата мира по футболу 2018 года, заявил министр спорта, туризма и молодежной политики РФ Виталий Мутко.
Инспекционная комиссия ФИФА начала поездку по югу России с целью оценить готовность городов, претендующих на проведение матчей ЧМ- 2018. В ближайшие три дня комиссия посетит Краснодар, Сочи и Ростов-на-Дону.
Всего в заявке России значатся 13 городов и 15 стадионов, эти числа будут уменьшены.
"Оценки городам комиссия даст по пяти критериям – видение концепции, наличие проектных решений по стадиону, наследие, оптимальная экономическая схема, развитие региона. По нашим подсчетам, около 1150 инфраструктурных объектов нужно либо построить, либо реконструировать",- слова Мутко передает Р-Спорт.
Он так же добавил, что программа подготовки к чемпионату мира будет утверждена правительством России в начале 2013 года.