Ապրիլի 12-ին Գաֆեսճեան արվեստի կենտրոնի «Հանդիպում արվեստի հետ» շարքի հերթական միջոցառումը նվիրվելու է Համո Բեկնազարյանի 120-ամյակին և նվիրվելու է հայ կինոյի օրվան: Միջոցառման ընթացքում ցուցադրվելու է «Զարե» ֆիլմը, ելույթ է ունենալու կինոգետ, արվեստագիտության թեկնածու Սիրանույշ Գալստյանը:
Համո Բեկնազարյանը ծնվել է 1892թ մայիսի 19-ին` Երևանում: 1914թ-ից նկարահանվել է ռուսական ֆիլմերում, դասվել է ռուսական համր կինոյի աստղերի շարքին: 1921թ-ից գլխավորել է Վրաստանի կինոստուդիայի կինոյի բաժինը, ապա դարձել Վրաստանի Պետկինոյի ռեժիսոր: 1923թ-ին Բեկնազարյանը հաստատվել է Հայաստանում և հիմնադրել «Հայֆիլմ» կինոստուդիան: 1926թ. նկարահանել է հայկական առաջին գեղարվեստական ֆիլմը` «Նամուսը»: Նրա ստեղծած առաջին հայկական ձայնային ֆիլմը` «Պեպոն» դարձել է ոչ միայն Բեկնազարյանի գլուխգործոցը, այլև տեղ գտել ժողովրդական կինոյի ոսկե պահոցում: Ավելի ուշ Բեկնազարյանը նկարահանել է հայ կինոյի 2 այլ հրաշալի ֆիլմեր` «Դավիթ Բեկ» (1943թ.) և «Զանգեզուր» (1938թ.): Վերջինի համար Ստալինի կողմից խրախուսական մրցանակի է արժանացել: «Երրորդ քարավան» ֆիլմը, որն ամենայն հավանականությամբ դառնալու էր նրա կարիերայի ամենահաջողված ֆիլմը, մնաց անավարտ, քանի որ նկարահանումները կեսից արգելվեցին և նախագիծը փակվեց: Բեկնազարյանը խոր ցավով և կսկիծով լքեց «Հայֆիլմ» կինոստուդիան ու Հայաստանը և սկսեց ֆիլմեր նկարել միջինասիական հանրապետություններում: Մ Բեկնազարյանը մահացել է 1965թ. ապրիլի 27-ին Մոսկվայում` ծանր հիվանդությունից:

10 Апрель 2012 - 11:27 AMT
12 апреля в ереванском Центре искусства “Гафесчян” очередное мероприятие цикла “Встреча с искусством” будет посвящено 120-летию киноактера, режиссера, сценариста, основателя армянской кинематографии Амо Бекназаряна и Дню армянского кино.
На мероприятии будет показан фильм “Заре”, также выступит киновед, кандидат искусствоведения Сирануш Галустян.
Амо Бекназарян родился 19 мая 1892 года в Ереване. В 1914 начал сниматься на российских киностудиях. В 1920-1921 годах стал актером Музыкальной секции Моссовета, Харьковского Народного дома и Тифлисского драмтеатра.
В 1921 году возглавил киносекцию Наркомпроса Грузии. С 1923 года Бекназарян стал заниматься режиссерской деятельностью. Он является создателем первого армянского художественного фильма “Намус” (1926). А первый армянский звуковой фильм “Пепо” стал не только шедевром творчества режиссера, но и вошел в сокровищницу отечественного кинематографа.
Позднее режиссером были сняты еще два прославивших его фильма – “Зангезур” и “Давид Бек”. За фильм “Зангезур” режиссер был награжден Сталинской премией.
Картина “Третий караван”, которая, судя по всему, должна была стать главной работой его жизни, в середине съемок была запрещена и закрыта. Режиссер не смог вынести также проявлений зависти со стороны своих коллег, с болью и чувством горечи покинув “Арменфильм” и Армению.