«12 մրցավարը բավարար է` 2012 թ Եվրոպայի Ֆուտբոլի առաջնության խաղերն անթերի անցկացնելու համար: Լեհաստան և Ուկրաինա ժամանած բոլոր մրցավարները ունեն միջազգային խաղերի անցկացման հարուստ փորձ, լավ որակավորում ունեն և լավ պատրաստված են: Ես անձամբ հետևել եմ նրանց, և հավատացեք` նրանք պատրաստ են մրցաշարին»,-ասել է ուկրաինական մրցավարական կորպուսի համակարգող Պիերլուիջի Կոլլինան:
Իտալացի մասնագետը նշել է, որ յուրաքանչյուր մրցավարի, ում կվստահվի առաջնության խաղ, հետևել են մոտ կես տարի: Ըստ նրա, գրեթե բոլոր մրցավարները նման մրցաշարերում նորեկներ են. «Միայն անգլիացի Հովարդ Ուեբբն է աշխատել EURO-2008-ին, իսկ նրա մյուս գործընկերները բացառապես նոր մարդիկ են: Ներկայումս, մեկ խաղի ընթացքում, մրցավարները վազում են մոտ 10կմ, ընդ որում, խաղի ընթացքում մոտ 40 անգամ արագացում կատարելով»:

“12 арбитров вполне достаточно, чтобы нормально провести чемпионат Европы по футболу без сбоев. У всех судей, которые приедут в Польшу и Украину, есть богатый опыт проведения международных матчей и они весьма квалифицированы и подготовлены. Я лично следил за каждым из них и поверьте – они готовы к чемпионату”,- сказал куратор украинского судейского корпуса Пьерлуиджи Коллина.
Итальянский специалист отметил, что за каждым арбитром, кто попал в итоговый список, следили почти пол года. По его словам, почти все из арбитров новички на таких турнирах: “ Только англичанин Ховард Уэбб работал на EURO-2008, а остальные его коллеги совершенно новые люди. В наши дни рефери в среднем пробегают за матч более 10 километров, при этом, совершая ускорения более 40 раз за игру”.