Մինչև տարեվերջ Հայաստանում արդեն կգործի վենչուրային հիմնադրամ ՏՏ ոլորտի նորեկների ֆինանսավորման համար: Այդ մասին ապրիլի 11-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանում առաջին վենչուրային հիմնադրամը կստեղծվի կառավարության մասնակցությամբ` 6 միլիոն դոլար նախնական կապիտալով: 50 տոկոս մասնակցություն պետք է ապահովի մասնավոր հատվածը: «Այսօրվա դրությամբ արդեն մշակվել է հիմնադրամի աշխատանքի լիակատար մոդել և կառավարիչների գալիք նիստին կառաջարկվի տեխնիկական խնդիր կառավարիչի համար, որի շնորհիվ մենք կարող են հույս ունենալ, որ մինչև տարեվերջ կունենանք այդ կառույցը»,- ասել է Ենգիբարյանը:

A venture fund for financing startups in IT sector will operate in Armenia by the end of 2012, director of Enterprise Incubator Foundation (EIF) said.
As Bagrat Yengibaryan told a press conference on April 11, the first venture fund will be established through government assistance of USD 6 mln, with 50% assistance to be ensured by the private sector.
“A complete model of the fund has already been developed, with requirements specification planned in the near future to make the project feasible by the end of the year,” Mr. Yengibaryan said.