Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում կա ինտերնետի, ընդհանուր առմամբ և շարժական և ֆիքսված կապի 1,8 մլն բաժանորդ, ինչը կազմում է երկրի բնակչության 56 տոկոսը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի խորհրդական Վահե Դանիելյանը: Միաժամանակ, նրա խոսքով, 320 հազարը լայնաշերտ ինտերնետի օգտագործողներ են՝ բնակչության 50 տոկոսը, իսկ ահա 3G ցանցից երկրում օգտվում է տնային տնտեսությունների 40 տոկոսը: Դրա հետ կապված Դանիելյանը հավելել է, որ IP-հասցեների քանակությամբ Հայաստանը գերազանցում է Վրաստանին, որտեղ ավելի շատ բնակչություն կա:
Ինչ վերաբերվում է ինտերնետի արագությանը, ապա, ինչպես հաղորդել է գերատեսչության ներկայացուցիչը, Հայաստանում անցյալ ամսվա համեմատ այդ ցուցանիշը հասել է 4,54 Մբթ/վ: «Հայաստանն ինտերնետի արագությամբ առաջ է անցել Ադրբեջանից և մոտենում է Վրաստանի ցուցանիշին»,- նշել է նա: Յուրաքանչյուր ամիս ինտերնետի արագությունն ավելանում է 2-3 տասնորդականով: Ինտերնետի արագության աճն արտացոլում է նաև Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի ցանցային պատրաստվածության վարկանիշում: «Եթե մեկ տարի առաջ մենք 116-րդ տեղում էինք, ապա ներբեռնման արագությամբ այժմ 70-րդ տեղում են, իսկ վերբեռնման արագությամբ՝ 40-րդ»,- ասել է նա:
Վահե Դանիելյանը նաև հաղորդել է, որ IP-հասցեների 60 տոկոսը պատկանում է «Արմենտելին», որի միջին արագությունը կազմում է 1,78 Մբթ/վ, Ucom-ն ունի 27 հազար IP-հասցեներ և արագությունը կազմում է 10 Մբթ/վ, GNC-alfa-ի արագությունը նույնպես կազմում է 10 Մբթ/վ:

The number of internet, mobile and fixed network subscribers in Armenia currently totals over 1.8 mln, which makes 56% of the country’s population, adviser to Armenian Economy Minister said.
As Vahe Danielyan told a press conference, the number of broadband internet users grosses 320 thous. (50% of the population), with 40% of households being 3G network subscribers.
In this context, he added that the number of IP-addresses in Armenia exceeds that of neighboring Georgia.
Dwelling on the Internet speed, Mr. Danielyan said that the index has reached 4.5Mb/s. compared with that of last month.
“Armenia has surpassed Azerbaijan with its internet speed. Every month, the Internet speed increases by 2-3 tenth. With its download speed Armenia currently occupies the 70th place and the 40th with its upload speed in the World Economic Forum's Networked Readiness Index (NRI). We have achieved fantastic download speed results,” Mr. Danielyan said, adding that ArmenTel owns 60% of IP addresses, while Ucom owns 27 thous.