Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում կա ինտերնետի, ընդհանուր առմամբ և շարժական և ֆիքսված կապի 1,8 մլն բաժանորդ, ինչը կազմում է երկրի բնակչության 56 տոկոսը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի խորհրդական Վահե Դանիելյանը: Միաժամանակ, նրա խոսքով, 320 հազարը լայնաշերտ ինտերնետի օգտագործողներ են՝ բնակչության 50 տոկոսը, իսկ ահա 3G ցանցից երկրում օգտվում է տնային տնտեսությունների 40 տոկոսը: Դրա հետ կապված Դանիելյանը հավելել է, որ IP-հասցեների քանակությամբ Հայաստանը գերազանցում է Վրաստանին, որտեղ ավելի շատ բնակչություն կա:
Ինչ վերաբերվում է ինտերնետի արագությանը, ապա, ինչպես հաղորդել է գերատեսչության ներկայացուցիչը, Հայաստանում անցյալ ամսվա համեմատ այդ ցուցանիշը հասել է 4,54 Մբթ/վ: «Հայաստանն ինտերնետի արագությամբ առաջ է անցել Ադրբեջանից և մոտենում է Վրաստանի ցուցանիշին»,- նշել է նա: Յուրաքանչյուր ամիս ինտերնետի արագությունն ավելանում է 2-3 տասնորդականով: Ինտերնետի արագության աճն արտացոլում է նաև Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի ցանցային պատրաստվածության վարկանիշում: «Եթե մեկ տարի առաջ մենք 116-րդ տեղում էինք, ապա ներբեռնման արագությամբ այժմ 70-րդ տեղում են, իսկ վերբեռնման արագությամբ՝ 40-րդ»,- ասել է նա:
Վահե Դանիելյանը նաև հաղորդել է, որ IP-հասցեների 60 տոկոսը պատկանում է «Արմենտելին», որի միջին արագությունը կազմում է 1,78 Մբթ/վ, Ucom-ն ունի 27 հազար IP-հասցեներ և արագությունը կազմում է 10 Մբթ/վ, GNC-alfa-ի արագությունը նույնպես կազմում է 10 Մբթ/վ:

На сегодняшний день в Армении начитывается более 1,8 млн. абонентов Интернета, мобильной и фиксированной связи в целом, что составляет 56% всего населения страны. Об этом 11 апреля на пресс-конференции в Ереване сообщил советник министра экономики Армении Ваге Даниелян.
При этом, по его словам, 320 тыс. – это пользователи широкополосного Интернета – 50% населения, а вот сетью 3G в стране пользуется 40% домохозяйств.
В связи с этим, Ваге Даниелян добавил, что по количеству IP-адресов Армения опережает соседнюю Грузию, где проживает больше населения.
Что касается скорости Интернета, то, как сообщил представитель госведомства, в Армении, по сравнению с прошлым месяцем, этот показатель достиг 4,54 Мбит/с.
«По скорости Интернета Армения опередила Азербайджан и приближается к показателю Грузии», – отметил он. Каждый месяц скорость Интернета увеличивается на 2-3 десятые.
Рост скорости Интернета отражается также в рейтинге сетевой готовности Всемирного экономического форума. «Если год назад мы были на 116-м месте, то по скорости скачивания мы сейчас на 70-м месте, а по скорости закачки – на 40-м месте. Мы достигли фантастической скорости закачки»,– добавил он.
Ваге Даниелян также сообщил, что 60% IP-адресов принадлежат «Арментелу», у которого средняя скорость составляет 1,78 Мбит/с; у Ucom – 27 тыс. IP-адресов и скорость составляет 10 Мбит/с; у GNC-alfa скорость тоже составляет 10 Мбит/с.