Ապրիլի 12-ին Երևանում մեկնարկել է «Էներգաարդյունավետություն էքսպո» ցուցահանդեսը, որի կազմակերպիչն է Համաշխարհային բանկի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC): Ցուցահանդեսին ներկայացված է այն ընկերությունների արտադրանքը,որոնք կիրառում են էներգաարդյունավետության տեխնոլոգիաներ: Ցուցահանդեսը, որը բաց կլինի մինչև ապրիլի 14-ը, ցուցահանդեսը հանդիսանում է IFC-ի` Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում կլիմայական պայմանների փոփոխության հետ կապված խնդիրների հաղթահարմանը ուղղված նախաձեռնության մաս, որի նպատաներից է կազմակերպություններն ավելի քիչ ռեսուրսատար և ավելի շահութաբեր դարձնելը: «Ցուցահանդեսի նպատական է մեր ձեռներեցներին և տնտեսություններին ծանոթացնել էներգաարդյունավետության տեխնոլոգիաների կիրառմանն ինչպես բիզնեսում, այնպես էլ կենցաղում»,-ասել է «Հայաստանի կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման ծրագրի» ղեկավար Տիգրան Փարվանյանը:
Իր հերթին ՀՀ էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների փոխնախարար Լևոն Վարդանյանն ասել է, որ իրեն ուրախացնում է այս ոլորտում զբաղված մասնագետների թիվը, և «մենք առաջ ենք շարժվում էլեկտրամատակարարման զարգացման ուղիով»: Այս առնչությամբ նա հավելել է, որ առաջիկայում տեղի կունենա Ռիա+20 գագաթաժողովը, որի շրջանակներում քննարկվելու են նաև էլեկտրամատակարարման խնդիրները: «Մենք պետք է ռեսուրսները բաժանենք և շահագործենք այնպես, որպեսզի դրանք հասանելի լինեն նաև մեր գալիք սերունդներին»,-ասել է նա: Փոխնախարարը նաև ընդգծել է այսօր անցկացվող ցուցահանդեսի կարևորությունը, որը թույլ կտա բացահայտել Հայաստանի էներգաարդյունավետություն պոտենցիալը:
Ցուցահանդեսը կազմակերպված է IFC-ի Հայաստանում կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Ավստրիայի ֆինանսների նախարարության հետ համագործակցության շնորհիվ: Նախագիծն իրականացնում է «Էքսպոմեդիա» ցուցահանդեսների նախագծման կենտրոնը:

IFC, a member of the World Bank Group, launched its annual Energy Efficiency Expo today, April 12 in Armenia, showcasing energy efficient technologies that will help local entrepreneurs save energy, cut costs and reduce greenhouse gas emissions.
The expo is part of IFC’s efforts in Europe and Central Asia to address climate change and help companies become more resource efficient and profitable. This year, in addition to showcasing energy saving technologies and equipment, IFC is also highlighting the importance of energy efficiency in the residential sector with round-table discussions and a presentation by Byblos Bank Armenia. The IFC client will offer information about its residential energy efficiency financing program.
“Expanding access to finance for energy efficiency projects in Armenia is a priority for IFC,” said Tigran Parvanyan, Manager of IFC’s Sustainable Energy Finance Project in Armenia. “By becoming more energy efficient, businesses will reduce their energy costs and increase competitiveness. A more energy efficient residential sector will also help homeowners reduce utility costs, which is especially important for low-income households.”
The Energy Efficiency Expo is being held in Moscow House, Yerevan through April 14. It is organized by the IFC Armenia Sustainable Energy Finance Project, in partnership with the Austrian Ministry of Finance, and is presented by ExpoMedia Center of Exhibition Projects.
Since Armenia became a member of IFC in 1995, IFC has invested $202 million in 35 projects across the several industries, including financial markets, manufacturing, and mining. IFC Advisory Services also provides advice through projects focusing on the financial sector, sustainable energy, and regulatory simplification, IFC said in a press release.