Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան Պետական լեզվաբանական համալսարանի գրադարանում տեղի ունեցավ ավստրիացի բանասեր, մշակութաբան Բարբարա Դենշերի «Կամուրջ Արևելքի և Արևմուտքի մշակույթների միջև» գրքի շնորհանդեսը:
Դենշերը PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ գիրքը պատմում է Վիեննայի Մխիթարյան միաբանության, մասնավորապես տպարանի մասին:
Դենշերը ցավով նշեց, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաները դուրս են մղում ավանդական տպագրական եղանակները, և Մխիթարյան միաբանության տպարանը բացառություն չեղավ: Այն փակվել է մոտ 10 տարի առաջ, չնայած ուներ 200-ամյա պատմություն և տպագրել էր 41 լեզվով գրքեր:
«Աշխատանքի նպատակն է ցույց տալ, որ մենք չենք մոռանում մխիթարյան միաբանության անդամների այդ մեծ աշխատանքը, որոնք այդ հայերն արել են այդքան տարիների ընթացքում»: Դենշերն իր հետազոտությունները կատարել է Վիեննայի ազգային գրադարանում, ինչպես նաև հենց Մխիթարյան վանքում: Բացի դրանից, նա եղել է Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզում, որտեղ գտնվում է Վենետիկի Մխիթարյան միաբանությունը»: Գիտնականը դժվարանում է կոնկրետ նշել, թե ինչքան է տևել իր հետազոտությունը, քանի որ նա ուսումնասիրելով այլ թեմաներ, տեսել է միաբանության մասին նյութեր և արխիվացրել է:
Միջոցառումը կազմակերպվել է «Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք» միջոցառումների շրջանակում: Գիրքը երկլեզու է` հայերեն և գերմաներեն:
Շնորհանդեսից անմիջապես հետո գիտնականը ներկայացրեց «Մխիթարյան միաբանության գրատպության արվեստը» զեկույցը:

В библиотеке Ереванского государственного лингвистического университета им. В. Брюсова состоялась презентация книги “Мост между культурами Востока и Запада” австрийского филолога, культуролога Барбары Деншер. Книга является своеобразным “окном” в арменоведение, она может послужить стимулом к новым научным исследованиям. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Барбара Деншер сказала, что в книге рассказывается о Венской Конгрегации Мхитаристов, а именно – о типографии Конгрегации.
Деншер с сожалением отметила, что современные технологии практически вытеснили традиционные методы типографии, и в данном случае типография Конгрегации Мхитаристов не является исключением. Она была закрыта 10 лет назад, несмотря на свою 200-летнюю историю и тот факт, что в ней издавались труды на 41 языке мира.
“Цель данной работы – показать, что мы не забываем огромный труд Мхитаристов, который так много значит для всего армянства”. Деншер проводила свои исследования в Национальной библиотеке Вены, а также в монастыре Мхитаристов. Кроме того, она посетила остров Св. Лазаря в Венеции, где расположена Конгрегация Мхитаристов. Деншер затруднилась конкретно сказать, сколько именно длились ее исследования, поскольку она в ходе поисков неоднократно находила материалы о Конгрегации и собирала их в архив. Презентация организована в рамках мероприятий, посвященных провозглашению Еревана всемирной столицей книги 2012 года. Книга издана на армянском и немецком языках.
Сразу после презентации Барбара Деншер представила доклад на тему “Искусство книгопечатания Конгрегации Мхитаристов”.