Ծաղկաձորում ապրիլի 27-29-ը կկայանա gt hackathon Armenia 2012-ը: Հաքաթոնի նպատակն է ստեղծել ծրագրեր, որոնք աշխատում են Android օպերացիոն համակարգի վրա և հավելումներ (extensions/apps) Google Chrome բրաուզերի համար, ինչպես նաև մեծացնել հետաքրքրությունը մոբիլ և ցանցային տեխնոլոգիական լուծումների հանդեպ:Գրանցումը տևելու է մինչև ապրիլի 18-ը: Այնուհետև միջոցառման կազմակերպիչների կողմից կդիտարկվեն բոլոր գրանցված նախագծերը և կընտրվեն լավագույնները, որոնք կմասնակցեն ծրագրին:
Մասնակիցները կկարողանան աշխատել իրենց նախագծերի վրա մինչև ապրիլի 27-ը: Ապրիլի 27-ի երեկոյան թիմերը կուղևորվեն Ծաղկաձոր, որտեղ պետք է հաքաթոնի երկու օրերի ընթացքում շարունակեն աշխատել իրենց նախագծերի վրա, իսկ հաքաթոնի երկրորդ օրվա վերջում պետք է ներկայացնեն իրենց ծրագրերը՝ հնարավորինս պատրաստ վիճակում:
Հաքաթոնի ընթացքում մասնակիցները կարող են ստեղծել իրենց ծրագրերը ինչպես 0-ական վիճակից, այնպես էլ շարունակելով նախկինում ստեղծված ծրագրերը, եթե դրանք դեռևս չեն հրապարակվել ինտերնետային ոչ մի աղբյուրում:
Նախապատվությունը կտրվի այն ծրագրերին, որոնք կաշխատեն բջջային օպերատորների կամ էլեկտրոնային վճարման համակարգերի հետ:
Միջոցառման ավարտից հետո մասնակիցների կողմից կկատարվի ստեղծված ծրագրի նախնական վիճակի 5 րոպեանոց դեմո-ցուցադրություն, որից հետո ժյուրիի անդամները կորոշեն երկու հաղթողներին` «Լավագույն ծրագրային լուծում Android ՕՀ-ով սարքերի համար» (մրցանակը` Galaxy Nexus սմարթֆոն) և «Լավագույն ծրագրային լուծում Chrome դիտարկիչի համար» (մրցանակը` HTC Flyer պլանշետային համակարգիչ) անվանակարգերում:
Հաքաթոնին գրանցվելու համար և մանրամասն տեղեկատվություն ստանալու համար պետք է այցելել միջոցառման պաշտոնական կայքը` http://gt.hackathon.am:

12 Апрель 2012 - 10:44 AMT
Цель Хакатона – создать программы, работающие на базе Android, и в качестве приложений для браузера Google Chrome (extensions/apps), а также повысить заинтересованность молодежи к мобильным и сетевым технологическим решениям.
Регистрация продлится до 18 апреля, затем организаторы мероприятия рассмотрят все заявленные проекты и отберут лучшие, которые затем смогут принять участие в программе мероприятия 27-29 апреля.
Отобранные участники смогут работать над своими проектами до 27 апреля. Вечером 27 апреля команды отправятся в Цахкадзор, где в течение двух дней смогут продолжить работу над проектами, а в конце третьего конкурсного дня должны будут представить проделанную работу.
В течение мероприятия участники смогут создавать программы как с нуля, так и продолжить работать над ранее созданными приложениями, если они до этого не были опубликованы в Интернете. Приложения должны быть полезными и интересными для армянских пользователей.
Если программа предназначена для мирового рынка, она должна быть интересной и армянским пользователям, чтобы быть допущенной к участию в конкурсе.
Предпочтение будет отдано тем программам, которые будут работать с мобильными операторами и электронными платежными системами.
По завершении мероприятия участниками будет проведена 5-минутная демонстрация предварительной версии программы, после чего жюри определит победителей в двух номинациях: “Лучшее приложение для Android” (приз – смартфон Samsung Galaxy Nexus) и “Лучшее приложение для Google Chrome” (приз – планшет HTC Flyer).