Տնտեսական աճի տեմպերը Կենտրոնական Ասիայի ու Կովկասի երկրներում 2012-2013թթ. կպահպանվեն, թեև չեն ավելանա եվրագոտում և Ռուսաստանում առկա խնդիրների պատճառով, ասվում է Ասիական զարգացման բանկի կայքէջում զետեղված Ասիայի զարգացման ամենամյա տեսությունում:
2011թ. Կենտրոնական Ասիայի ու Կովկասի ՀՆԱ ընդհանուր աճը կազմել է 6,2 տոկոս՝ նահանջելով նախորդ տարվա 6,6 տոկոս ցուցանիշից: Սակայն, շնորհիվ ածխաջրածինների արդյունահանման ավելացմանը Թուրքմենստանում և Ադրբեջանուևմ, ներքին ներդրումներին Հայաստանում և Ուզբեկստանում, օտարերկրյա ներդրումներին Վրաստանում, տարածաշրջանի երկրները կկարողանան ապահվել 6,1-6,2 տոկոս աճ, անկախ Եվրոպայի և Ռուսաստանի տնտեսությունների դանդաղ տեմպերի բացասական ազդեցությունից:

Economies of Central Asian and Caucasian countries will retain growth momentum in 2012-2013, with no acceleration forecast in the face of problems in Eurozone and Russia, according to Asian Development Outlook annual report published on Asian Development Bank (ADB) official website.
In 2011, total GDP growth in countries of Central Asia and the Caucasus grossed 6,2%, against the 6,6% in 2010. However, increase in hydrocarbon production in Turkmenistan and Azerbaijan, domestic investments in Armenia and Uzbekistan, as well as foreign investments in Georgia will retain 6,1-6,2% growth in 2012-2013 respectively, despite the economic slowdown in Europe and Russia.
The inflation rate in main countries of the region will drop amid decrease in prices of foodstuffs and consumer demand.
The objective of ADB is development of Asia’s poor countries. It includes 67 countries and territories of the world, 48 out of which are located in Asia and in the Pacific Islands.